Upravit stránku
24. 09. 2016

Nový trend v posuzování faulů


Až se poprvé požene v utkání sobotního prvního kola některý z týmů do protiútoku, dávejte dobrý pozor. A buďte připraveni na to, že se nejspíš budete hodně divit.

To, co budete považovat za taktický faul, se nebude pískat. A pokud už hvizd zazní, bude to s největší pravděpodobností rovnou nesportovní chyba pro obránce – bez ohledu na počet dalších hráčů soupeře na cestě ke koši. To je výsledek nové snahy o mnohem větší plynulost, rychlost a diváckost hry ze strany Mezinárodní basketbalové federace FIBA, jejímž mottem je: „Hrát a nepřerušovat!“

Trenéry a manažery všech klubů Kooperativa NBL o této novince, jež bude aplikována už od prvního kola letošní sezony, ve čtvrtek téměř dvě hodiny školil šéf českých sudích Robert Vyklický. A po pravdě řečeno, jeden by při jeho výkladu nevycházel z údivu.

Hlavním vzkazem plynoucím z Vyklického rozboru bylo to, že při rychlém přechodu do útoku (transition) byste nyní v zápasech pod kuratelou FIBA (Euroleague Basketball bude ve svých soutěžích uplatňovat v tomto ohledu o něco jiný přístup) prakticky neměli vidět odpískaný faul. Anebo jich bude absolutní minimum.

Drobné kontakty (plácnutí přes ruku, postrčení nebo i lehčí kontakt vražením), které až do letoška stačily k taktickému zastavení brejku, se totiž budou pouštět – po vzoru fotbalové výhody – bez povšimnutí. Hráč s míčem však nesmí být omezen ve svém pohybu dopředu (včetně rychlosti), jenž pak dá jeho týmu velkou šanci z akce vytěžit snadné body.

Dojde-li ale při zákroku (z kategorie taktických, bez ohledu na to, zda bude mít obránce snahu zasáhnout míč), který už musí mít určitou intenzitu, ke ztrátě míče, upadnutí, ztrátě rovnováhy, nebo jinému znemožnění pokračování útoku, nemá teď sudí jinou možnost než odpískat nesportovní faul. Na takové zákroky si však každý hráč bude dávat velký pozor.

Podle Roberta Vyklického prakticky jedinou možností, jak vyváznout s „obyčejným“ faulem, je stát k útočníkovi čelně a z této pozice jej (nepřehnaným způsobem) i faulovat. Při jakémkoli útočníkově vyhnutí se, kdy už následuje obráncův pohyb do strany a zákrok ze strany nebo dokonce zezadu, se bránící hráč už vystavuje riziku odpískání nesportovního faulu. 

Jak vyplynulo z videoukázek, pokud hráč s míčem kontakt ustojí, a je schopen dále vést míč a ponechat si z rychlého útoku plynoucí výhodu, může být ponechán bez povšimnutí i poměrně důrazný zákrok. Jako příklad byla uvedena situace, kdy se pardubický Kamil Švrdlík při pokusu vypíchnout míč nymburskému Petru Bendovi dostal celým trupem pod soupeře, kontaktoval ho tělem, což by jinak byl 110procentní faul, ale protože Benda chtěl situaci ustát a dál pokračoval bez viditelného rozhození v brejkovém driblingu na soupeřovu polovinu, nebyl tento zákrok odpískán a Nymburk dosáhl koše.     

Právě pro tyto situace jsou nyní rozhodčí instruováni, aby při pokusu obránce o zbrždění soupeře jen nasadili k písknutí, ale vteřinku vyčkali, jak se situace vyvine, a až poté reagovali. Pokud útočník s míčem bude schopen bez větších problémů (třeba i přes důraznější hand-checking soupeře) pokračovat v brejkovém přechodu, ať už vlastním postupem, nebo přihrávkou, arbitr nezapíská. Pokud by ale útočník o výhodu v důsledku intenzivnějšího zákroku přišel, musí se pískat (v drtivé většině případů) nesportovní faul.   

Během výkladu přišla na přetřes i otázka, co se bude dít, když hráč s míčem ve snaze získat nesportovní chybu při zákroku obránce - byť sebelehčím -, úmyslně zahodí míč do autu. Pak bude na úsudku rozhodčího, zda zákrok byl natolik zásadní a intenzivní, aby musel vést k takto nepřesnému odhození míče. A buď zapíská nesportovní faul, nebo aut pro bránící tým (= ztráta útočícího celku).

Útočící hráči budou proto v těchto situacích rovněž pod drobnohledem, a pokud by například nadměrně přeháněli ztvárnění drobného zákroku soupeře a následně přestali hrát, nebude se pískat, a pokud jejich tým kvůli tomu o míč přijde, bude mít daný hráč jednoduše smůlu.

Snahou FIBA je, aby se hráči pokoušeli co nejvíc situací ustát a hráli dál. Pokud tedy nyní hráč v brejku ucítí kontakt, u nějž dříve mohl na 90 procent počítat se získaným faulem, nově už by na to spoléhat neměl. V tuzemsku mají být nyní směrem k co největšímu ustávání těchto situací vedeni hráči a hráčky už od dětských kategorií. 

Velkou zatěžkávací zkouškou prošel tento přístup už třeba na letošním ME U20 mužů, kde podle Vyklického první dvě kola základních skupin byla kvůli nepřipravenosti hráčů „dost divoká a nepřehledná“, ale ke konci turnaje už si na to hráči i trenéři zvykli a útočníci s míčem se někdy paradoxně zlobili, když na ně byl v přechodu odpískán faul.

Realitou také je, že řada těchto situací bude na hraně. To znamená, že bude možné odpískat nesportovní faul, ale stejně tak i pustit útočníka do výhody, a tam už bude záležet na citu každého arbitra.

Důležité je zdůraznit, že všechny tyto novinky se týkají výhradně přechodu do útoku. Pokud by k podobné situaci došlo ještě před jeho zahájením, například bezprostředně po obranném doskoku, posuzuje se vše standardně. Stejně tak je tomu v momentě, kdy se hráč na konci brejku dostává k zakončení. V momentě jeho započetí už se vše posuzuje podle standardních kritérií, tedy i bez případných výhod.

Další zásadní informací je, že i když útočící hráč zjevný nesportovní faul byť i hodně přihraje, v žádném případě nemůže dostat napomenutí za flopping. Odpískání faulu to jednoduše neumožňuje a rozhodčí má možnost jen hráče upozornit, že tuto „nápovědu“ nepotřebuje.

Dlužno podotknout, že sudí mají hráče velmi dobře „naskautované“ a přesně vědí, na koho si v tomto ohledu dát pozor.

Z oblasti nesportovních faulů byly pak zásadnější ještě dva body. V NBL podle Roberta Vyklického nikoli ojediněle dochází k faulovým zákrokům hráčů ležících či sedících na zemi. Vzhledem k jejich vysoké nebezpečnosti, například při rozbíhání útočícího hráče do útoku, se musí okamžitě pískat nesportovní faul. Totéž se týká i podkopnutí, nebo jen pokusu o něj, kdy musí následovat minimálně nesportovní chyba. A do stejné kategorie spadá i naběhnutí do hráče a jeho sražení tělem.

Novinkou, která bude možná uvedena v praktický život už během této sezony, nebo nejpozději na začátku té příští, je „spojování“ technických a nesportovních chyb. Pokud hráč obdrží v utkání od každé jednu, bude to znamenat jeho vyloučení ze zápasu. Dosud pravidla takto přísná nebyla a k vyloučení se musely sejít buď dvě technické, nebo dvě nesportovní chyby.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti