02. 12. 2021

Neustále pozadu

První zápas po reprezentační pauze se Bekse vůbec nevydařil. Na ústecké palubovce jsme ani jednou nevedli, v průběhu třetí čvrtiny naše ztráta narostla až na propastných 22 bodů.

15. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

SLUNETA Ústí n. L. vs. BK JIP Pardubice 86:76
(22:14, 26:20, 26:21, 12:21)

Domácím jsme se dívali na záda od začátku až do konce.

Již v první čtvrtině jsme nabrali dvoucifernou ztrátu, která v druhé části hry narostla na 16 a ve třetí čtvrtině dokonce až na maximálních 22 bodů. Ačkoliv se Sluneta ve druhé půli musela obejít bez vyloučeného lídra Lamba Autreyho (nám scházel zraněný Michal Svoboda), došla si pro kontrolované vítězství - ve vzájemných soubojích již o páté v řadě. "Škoda začátku. Nezačali jsme tak, jak jsme se na tento zápas připravovali," předeslal pardubický trenér Dino Repeša. "Zvlášť jsme se soustředili na individuální kvality Svejcara, což je střelec, nebo Autreho hru 1 na 1 a na Johnsonův doskok. Nakonec jsme prohráli o 13 doskoků, to je moc..."!

Ne, vstup do zápasu nám rozhodně nevyšel podle představ. Začali jsme třemi ztrátami za sebou, naopak domácí zásluhou Spencera Svejcara, jehož jsme dvakrát nechali volného za tříbodovým obloukem, rychle vedli 6:0. Ani v dalších minutách jsme si nedokázali vytvářet otevřené střelecké pozice (začali jsme střelbou 1/8) a na začátku 6. minuty Ladislav Pecka dal přesnou trojkou svému týmu dvouciferný náskok (15:4). Na přelomu úvodních dvou čtvrtin jsme se sice dokázali přitáhnout do bližšího kontaktu, především díky přesné ruce Josefa Potočka, a po trojce Petra Šafarčíka už byl rozdíl pouze čtyřbodový (13. minuta - 28:24). Sluneta však rychlou šňůrou 12:2 opět odskočila do trháku a v předposlední minutě prvního poločasu Brandon Alston posunul průběžný stav už na 46:30!

Domácí vedla produktivní dvojice Svejcar (15)-Pecka (13), my jsme v první půli proměnili jen 12 z 36 střel z pole (úspěšnost 33%).

Nevyšel nám ani vstup do druhého poločasu.

Bezprostředně po vyloučení Lamba Autreyho (za strčení do Tomáše Vyorala) jsme naprosto zbytečně ztratili míč při rozehrání zpoza postranní čáry, čehož pohotový Johan Haiblík využil k efektnímu dunku, a následně po našem neúspěšném zakončení si Spencer Svejcar došel pro další snadný koš, jímž zaokrouhlil rozdíl ve skóre na 20 bodů (55:35). Mezi 32. a 34. minutou jsme sice po šňůře 2:8 snížili na 78:65, jenže Sluneta kontrovala Svejcarovými pěti body a pohodlný dvouciferný náskok si udržela až do konce. "Každý zápas prohráváme na doskoku," poukázal Dino Repeša na velký rozdíl v počtu doskočených míčů (42 - 29). "Ano, jsme menší tým, ale to není důvod, abychom každý zápas měli méně doskoků."

Druhý poločas skončil v náš prospěch, leč k obratu to nestačilo. "Druhý poločas byl lepší, fyzicky, hráli jsme tak, jak chceme hrát, jak jsme se připravovali, ale škoda, že jsme takhle začali hrát až ve druhém poločase. Důvod, proč Ústí vyhrálo, byl v prvním poločase. V dalších zápasech se musíme zlepšit. Doskok, obranu, ale hlavně mentalitu, abychom začali hrát fyzicky hned od začátku a ne až po poločase," doplnil pardubický kouč.

Velké zklamání se zračilo i z tváře křídelníka Josefa Potočka. "Bohužel jsme začali 12:2 a pak už se to s námi vezlo," zmínil krajně nevydařený vstup do utkání. "Netrefovali jsme střely, netrefovali jsme šestky, naopak Ústí bohužel trefilo v první půli skoro všechno. My jsme navíc dělali chyby v obraně a vůbec jsme si nepomáhali." Ke kýženému úspěchu nevedlo ani částečné zlepšení, k němuž došlo ve druhém poločase. "Tam už to bylo lepší, v obraně jsme trošku přitlačili, ale nestačilo to, abychom se vrátili do zápasu. Je to pro nás velké zklamání, na další zápasy se musíme připravit líp!"

Klíčová čísla:

• dvoubodová střelba 57% (32/56) - 38% (24/63)
  • doskočené míče 42 - 29
  • body zpod koše 32 - 20

Hvězdou zápasu byl domácí křídelník Spencer Svejcar, jenž proměnil 5 ze šesti tříbodových pokusů a své střelecké konto zaokrouhlil na 30 bodů, výrazně jej podpořil autor double-doublu Ladislav Pecka (18 bodů + 10 doskoků, střelba z pole 6/9, trestné hody 4/6). V pardubickém dresu byli jen dva dvouciferní střelci: Tomáš Vyoral zaznamenal 16 bodů (z pole 4/12, trestné hody 6/10), Dantez Walton 14 bodů (z pole 6/13).