13. 10. 2021

Nesmírně cenný triumf

Bez svého bodového lídra, bez elitního trojkového snajpra, ale s výhrou! Energicky hrající Beksa přetlačila kompletní Brno a vylepšila svoji ligovou bilanci na 4 výhry a 1 porážku!

7. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. Basket Brno 87:82
(21:19, 17:24, 23:16, 26:23)

Nastoupili jsme nejen bez nemocného křídelníka Josefa Potočka, ale i bez zraněného ústředního rozehrávače Tomáše Vyorala.

V druhé čtvrtině jsme nabrali až desetibodové manko, ještě v polovině třetí čtvrtiny jsme byli pozadu o 7 bodů, ale 11 minut před koncem, po šňůře 12:0, jsme naopak byli o 5 bodů vpředu. O vítězi však rozhodlo až závěrečných 150 sekund. Přesně v polovině 38. minuty, za stavu 75:74, David Pekárek trefil trojku s faulem a čtyřbodovou akcí nakopl naši klíčovou šňůru 8:1, která nám dala rozhodující bodový polštář do koncovky. "Opravdu to byl extrémně vyrovnaný zápas. Pro nás je strašně důležité, že jsme ho dokázali vyhrát," radoval se David Pekárek, s 26 body top-skórer zápasu.

Čtyři trojky v první čtvrtině (Phil Henry 2, David Pekárek a Michal Svoboda 1) nám pomohly k průběžnému vedení 20:13. Přelom úvodních dvou částí hry jsme však ztratili poměrem 3:20 (!), i kvůli několika míčovým ztrátám, a zkraje druhé čtvrtiny úspěšně trojkující Richard Körner s Hunterem Mickelsonem dali hostům poprvé dvouciferný náskok (13. minuta - 23:33). Do přestávky jsme polovinu z desetibodového manka umazali, leč trenér Dino Repeša nebyl s předváděnou hrou spokojen.

"První poločas jsme neodehráli tak, jak jsme se připravovali. Měli jsme moc ztrát, v naší útočné hře celkově chyběly určité detaily, které jsme si připravovali," hodnotil pardubický kouč úvodní dvacetiminutovku.

Velmi důležitá byla třetí čtvrtina.

První slovo v druhém poločasu sice patřilo Richardu Bálintovi (38:45), ovšem další úsek hry jsme ovládli poměrem 7:0, a když Brno znovu odskočilo na 49:56, přišla zřejmě klíčová pasáž utkání. Matěj Burda s Davidem Pekárkem svými trojkami přispěli ke šňůře 12:0, která rozpumpovala nejen hráče, ale i fanoušky. Brno se sice ještě dostalo mírně dopředu (34. minuta - 68:70), leč nezměrná vůle a touha po vítězství byly jednoznačně na straně Beksy! V polovině čtvrté čtvrtiny proměnil dvě velmi důležité trojky Dantez Walton, na nějž navázal rozhodující akcí David Pekárek: 150 sekund před koncem trefil trojku s faulem a čtyřbodovou akcí nastartoval naši rozhodnou šňůru 8:1, díky níž jsme se udrželi vpředu až do konce.

"Gratuluji mým hráčům k vítězství. Pro nás to byl velmi těžký zápas, protože nám chyběli Tomáš Vyoral s Josefem Potočkem, což jsou dva velmi důležití hráči," řekl dále trenér Dino Repeša. Co považoval za klíčové pro konečný výsledek? "V druhém poločase jsme zlepšili doskok, pomohli jsme si i zónovou obranou a podařilo se nám zastavit útok Brna," poukázal na 39 inkasovaných bodů v druhé půli.

• trojky 45,8% (11/24) - 30,8% (8/26)
  • trestné hody 81,1% (30/37) - 81,5% (22/27)

Top-skórerem utkání byl David Pekárek, jenž proměnil 2 ze tří dvojek, 4 z šesti trojek a 10 z jedenácti trestných hodů: celkem zapsal 26 bodů + 3 asistence (koeficient užitečnosti 33)!!! Phil Henry zaokrouhlil svůj účet na 20 bodů (dvojky 4/6, trojky 2/4, trestné hody 6/8), v brněnském dresu byli nejproduktivnějšími hráči Rashad Madden (17 bodů, střelba z pole 3/9, trestné hody 10/12) s Hunterem Mickelsonem (16 bodů, z pole 6/12, trestné hody 2/3).

Kompletní statistiky naleznete na webu nbl.cz.