30. 12. 2023

Naděje na A1 žije

Úspěšně, nesmírně důležitým vítězstvím nad houževnatým Olomouckem, završili pardubičtí basketbalisté kalendářní rok 2023.

18. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK KVIS Pardubice vs. BK Redstone Olomoucko 92:82
(19:21, 30:27, 22:10, 21:24)

Ačkoliv jsme už po necelých třech odehraných minutách vedli 10:0, k veledůležitému triumfu jsme nakročili až ve třetí čtvrtině, v níž jsme výrazně zlepšenou defenzívou (inkasovali jsme v ní pouhých 10 bodů!) otupili soupeřovy největší zbraně a postupně si vypracovali slibný, až 13bodový náskok. Hanácký tým se sice v závěrečné části hry dokázal přitáhnout až na 4bodový rozdíl, ovšem blíž už jsme ho nepustili a v koncovce jsme zkontrolovali dvoucifernou výhru. Výhru, kterou jsme si 4 kola před koncem základní části uchovali reálnou naději na tabulkový posun do elitní osmičky (momentálně ztrácíme na 8. Písek jediný bod, byť Sršni mají k dobru lepší bilanci vzájemných utkání), znamenající v nadstavbové části účast ve skupině A1.

Po našem fantastickém startu, kdy jsme zapsali prvních 10 bodů zápasu (!), se hosté řádně otřepali a vedeni zejména produktivní dvojicí McBrayer-Feštr nám začali zle zatápět. Mnohdy jsme jim přitom nabíjeli zcela zbytečnými míčovými ztrátami - již do první čtvrtiny jsme jich nakupili hrozivých 6 a Olomoucko z nich vytěžilo plných 12 bodů!

Mezi 13. a 14. minutou ex-pardubický křídelník David Škranc (svým jediným košem v utkání) s Dupreem McBrayerem otočili na průběžných 26:31, což bylo nejvyšší vedení Redstone v celém průběhu utkání. Další úsek hry jsme ale ovládli poměrem 15:8 a od konce prvního poločasu už jsme se ani jednou nedívali soupeři na záda.

Ke konečnému vítězství jsme nakročili výborně odehranou třetí čtvrtinou.

Výrazně zlepšená hra na obranné polovině hřiště, kde jsme hostující hráče tlačili do mnohem těžších střeleckých pozic, nesla kýžené ovoce. Od stavu 55:52 jsme šňůrou 14:4 zvýraznili rozdíl ve skóre na maximálních 13 bodů (vedli jsme 69:56 a o chvíli později i 71:58), v 32. minutě skvěle hrající Michal Svojanovský (v první půli nehrál, ve druhé stihl za 12,5 minuty nastřádat 10 bodů + 5 doskoků + 1 asistenci!) zvyšoval na 74:62. Olomoucko sice ještě jednou zazlobilo a v polovině čtvrté čtvrtiny jej Amin Adamu dostal na rozdíl 4 bodů, nicméně další dramatizaci jsme už nedopustili. Klíčové byly přesné trojky Kamerona Chatmana a Tomáše Vyorala z 38. minuty.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.

Pozápasové ohlasy

Vanja Miljković (trenér domácích):

"Gratuluji mému týmu i hostům, kteří odehráli velmi dobrý zápas. Věřím, že všichni fanoušci si ho užili, protože byl velmi zajímavý. Já jsem pyšný na své hráče, protože Olomoucko opravdu hrálo velmi dobře, ale my jsme hráli tak, jak jsme si řekli,. Rozhodlo se ve druhém poločase, kdy jsme získali 13bodový náskok, hlavně díky tomu, že jsme se o přestávce zklidnili. V poločase jsme si řekli, že je třeba hrát trpělivě. Také jsme ztížili klíčovým hráčům Olomoucka hru 1 na 1, což je jejich velká přednost. Tato výhra motivuje celý tým, abychom se dál posouvali, budeme to chtít ukázat i 3. ledna v Kolíně."

Petr Šafarčík (hráč domácích):

Zápas se mi hodnotí dobře, protože jsme konečně vyhráli doma, ani nevím, kdy to bylo naposledy... Pro nás je to velká úleva, a určitě i pro fanoušky. Jsem rád, že pokračujeme v postupném zlepšování, které, myslím, je v posledních týdnech patrné. Nepřibrzdila nás ani vánoční pauza, ba naopak, i trenér říkal, že byl mile překvapený, jak soustředění jsme se vrátili po vánočních svátcích. V utkání jsme plnili pokyny, které jsme si řekli, ale hlavně bych chtěl vypíchnout, že jsme neměli žádný hluchý moment, nějaký dlouhodobý výpadek. Dnes jsme podali konzistentní výkon po celých 40 minut."

Andrew Hipsher (trenér hostů):

"Dávám kredit Pardubicím, hrály výborně, ale chtěl bych ocenit i své hráče. Bojovali jsme, což je velmi důležité, jsem opravdu pyšný. Rozhodující úsek se odehrál ve třetí čtvrtině, kdy si Pardubice vytvořily náskok 15 bodů, což už se těžko stahuje. Ve čtvrté čtvrtině jsme sice snížili na rozdíl 4 bodů, měli jsme ještě šanci, ale Chatman poté trefil trojku z rohu hřiště, což byl okamžik, který už nás dostal mentálně dolů."

Lukáš Feštr (hráč hostů):

"Je to těžké, protože si myslím, že jsme odehráli dobrý zápas. Bohužel to nestačilo. Škoda třetí čtvrtiny, kdy nám Pardubice utekly na 14 bodů. I když jsme se na začátku čtvrté čtvrtiny dostali zpátky do zápasu, stahovat takové manko je hrozně těžké. Jak jsem ale řekl, odehráli jsme dobrý zápas a nezbývá nám nic jiného, než 3. ledna na Slavii podat ještě lepší výkon a vyhrát."