18. 02. 2022

Marná stíhací jízda

Jediná čtvrtina rozhodla. Beksa sice rozehrála duel s Opavou solidně, ovšem kolaps ve druhé čtvrtině, kterou jsme ztratili o propastných 19 bodů, se nám už přes veškerou snahu nepovedlo napravit.

6. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK Pardubice vs. BK Opava 79:91
(19:18, 16:35, 26:20, 18:18)

Když hned po 19 sekundách druhého poločasu opavský rozehrávač Radim Klečka navázal na skvostnou druhou čtvrtinu svého týmu a úspěšnou střelou zaokrouhlil rozdíl ve skóre na 20 bodů, zdálo se, že druhý tým tabulky má zápas v Pardubicích plně pod kontrolou. Beksa však povstala, následující čtyřminutovku ovládla drtivě 20:5 - i díky čtyřem přesným tříbodovým zásahům - a za stavu 55:60 bylo momentum jednoznačně na naší straně. Zkušení opavští matadoři Jakub Šiřina, Radovan Kouřil a Martin Gniadek však zařídili kontra-šňůru 0:8, po níž si Slezané vzali zpět dvouciferný náskok a od té chvíle už jsme se nedostali blíž než na 9 bodů. "Měli jsme dobrý úsek ve druhém poločase, kdy jsme se vraceli do hry a stáhli jsme ztrátu na 5 bodů, ale s takovým bodovým polštářem, s jakým Opava šla do druhé půle, bylo těžké bojovat," podotkl asistent trenéra Adam Konvalinka.

Většinu času v první čtvrtině jsme vedli, nejvíce o 5 bodů (9:4). Hned na startu druhé části však hosté zapsali 8 bodů v řadě, a byť jsme ještě v 15. minutě snížili na rozdíl 4 bodů (27:31), vzápětí nám opavský tým ukázal záda. Další úsek hry skončil poměrem 1:14 (stav 29:45), a když jsme v závěrečných 50 sekundách prvního poločasu inkasovali dalších 5 bodů, naše manko narostlo až k dvacetibodové hranici.

"Zápas rozhodl už první poločas, kdy jsme si nechali Opavu utéct po našich chybách a nedůrazu až na 18 bodů," smutně konstatoval kapitán Kamil Švrdlík. V krajně nevydařené druhé čtvrtině jsme napáchali 6 míčových ztrát, z nichž hosté vytěžili 12 snadných bodů.

Výrazně agresivnější obrana, pod jejímž tlakem soupeř ztratil ve třetí čtvrtině 7 míčů (měli jsme 5 přímých zisků), nám dala naději na senzační obrat. V úseku od 21. do 25. minuty jsme natáhli naši šňůru na 20:5, ale poté jsme minuli pět střel v řadě, naopak Opava čtyři střely za sebou proměnila (z toho tři trojky) a definitivně získala utkání pod kontrolu. "Zápasem jsme se protrápili. Ve druhé půli si to hosté zkušeně pohlídali. Když potřebovali, došli si pro situace, z kterých jsou efektivní, v tom dnes byli lepší. Nám utekla jedna čtvrtina, která bohužel rozhodla o celém zápase," doplnil asistent Adam Konvalinka své hodnocení.

Kamil Švrdlík ocenil energii, jakou Beksa vložila do stahování dvacetibodového manka. "Samozřejmě jsme se v druhé půlce snažili, ale vždycky náš nápor odrazili," poukázal na skutečnost, že jsme v poslední části hry opakovaně snížili na devítibodový rozdíl, leč blíž už nás druhý tým tabulky nepustil. "Kdybychom hráli celou dobu tak, jako ve druhém poločase, tak jsme měli šanci, ale bohužel jsme měli velký bodový deficit. Proti tak dobrému týmu, jakým je Opava, to nemůže stačit," litoval pardubický kapitán nepodařené druhé čtvrtiny.

Statistiky jsou k dispozici na webu nbl.cz.