06. 01. 2021

Konečně výhra!

Po pěti neúspěšných zápasech konečně přišla radost! Pardubičtí basketbalisté porazili v dohrávce 4. kola čtvrtý Kolín o 8 bodů a zapsali svoji sedmou ligovou výhru.

DOHRÁVKA 4. KOLA ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. BC Geosan Kolín 90:82
(19:28, 31:12, 20:23, 20:19)

Po nepovedené úvodní čtvrtině, v níž nám sebevědomí hosté nasypali i díky pěti trojkám 28 bodů, přišla okulahodící druhá část, kterou jsme zcela jednoznačně ovládli. Ve druhém poločase jsme si však dlouho nemohli být jisti vítězstvím. Byť jsme se neustále drželi vpředu, definitivu přinesl až přelom 39. a 40. minuty, kdy T. J. Dunans s Tomášem Vyoralem čtyřmi proměněnými trestnými hody zvýraznili rozdíl ve skóre z pěti na devět bodů. "Pro nás je asi jedno, jestli vyhrajeme o bod, o 10, o 15 bodů, prostě šlo o to vyhrát a nastavit si hlavy na to, že to můžeme zlomit," radoval se trenér Adam Konvalinka po perně vydřené, leč zasloužené výhře.

Po šesti minutách měl Kolín na kontě dvojnásobný počet bodů (stav 9:18) a ještě v 13. minutě držel osmibodový náskok (22:30). Následující pasáž nás však pořádně nakopla: nastříleli jsme rychlých 9 bodů za sebou a úsek od 13. do 17. minuty jsme ovládli zcela suverénně 21:1!!! Proměnili jsme deset střel z pole v řadě (!!!) a výsledkem byl totální obrat z -9 na +13 bodů (18. minuta - 47:34)! "Po první čtvrtině, kdy jsme nechali Kolín tvořit a byli jsme trošku pozadu, jsme v druhé čtvrtce jasně dominovali," okomentoval pardubický trenér dění na palubovce. Uklidit zápas do bezpečí se nám ovšem nepodařilo. "Projevila se psychická deka: mohli jsme se dostat do většího vedení a zápas možná dotáhnout do úspěšného konce rychleji, ale projevilo se i to, že fyzicky na tom nejsme úplně nejlépe."

Třetí čtvrtinu otevřel šesti body Lee Skinner, jenž byl v této fázi utkání nezastavitelný: 14 body za pouhých 6,5 minuty (!) neustále držel Geosan na dostřel. Vždy, když jsme se odpoutali do dvouciferného vedení (26. minuta - 61:51, 31. minuta - 73:63), se hosté dokázali vrátit zpět do těsného kontaktu. Pět minut před koncem Skinner trojkoval na 78:74 z našeho pohledu, 1,5 minuty před koncem tentýž hráč vykřesal pro Kolín naději do koncovky (84:79). V důležitých okamžicích však T. J. Dunans s Tomášem Vyoralem úspěšně trestali soupeřovy fauly z čáry trestného hodu, a tak jsme hráli kontrolovanou koncovku. "Myslím si, že důležité bylo, že po dlouhé době jsme v obraně nezmatkovali a drželi jsme plán, který jsme si řekli. V tomto ohledu to bylo mnohem lepší. Stále máme na čem pracovat, ale je od čeho se odrazit," dokončil Adam Konvalinka své hodnocení.

Dva hráči zaznamenali ceněný double-double.

Na naší straně Tomáš Vyoral, jenž zapsal 22 bodů + 10 asistencí (koeficient užitečnosti 30, to vše za 31 minut), v kolínském dresu Lee Skinner, autor 30 bodů a 14 doskoků (užitečnost 40 za 37,5 minuty). V náš prospěch hrálo širší pole střelců, neboť eště dalších pět mužů zaznamenalo mezi 8 a 16 body (Michal Svoboda 16, trojky 4/7), kdežto u soupeře už pouze tři (Adam Číž 18, trojky 4/13).