13. 02. 2019

Konečně výhra!

I potřetí v sezoně Beksa složila Opavu a po několika neúspěšných zápasech si před reprezentační přestávkou zvedla náladu - svoji bilanci tak vylepšila na 14/10.

2. KOLO NADSTAVBY, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice vs. BK Opava 80:74
(29:25, 20:9, 14:24, 17:16)

"Oběma týmům chyběli klíčoví hráči, což je na druhou stranu příležitost pro ostatní, kteří jindy tolik nehrají, aby si odehráli cenné minuty," poukázal trenér Levell Sanders na skutečnost, že on i jeho opavský protějšek Petr Czudek postrádali po třech osových mužích: Bekse scházeli rozehrávači Richard Williams (zranění) s Donovanem Jacksonem (zranění) a křídelník David Škranc (viróza), soupeři rozehrávač Jakub Šiřina, křídelník Luděk Jurečka a pivot Martin Gniadek. Vedli jsme 37,5 minuty, nejvíce o 17 bodů (47:30), kdežto Opava nebyla vpředu ani jednou, leč i tak byla ve hře o výhru prakticky až do koncovky. Tu však přece jen lépe zvládla Ellova ekipa. "Samozřejmě jsem moc rád, že jsme před reprezentační přestávkou vyhráli," doplnil Ell.

První čtvrtina byla basketbalově nejpohlednější. Oba týmy si držely vysokou úspěšnost střelby z pole (hosté 53%, my dokonce 63% - 12/19!), neztrácely míče (2 - 3) a předvedly fanouškům několik okulahodících kombinací. Však i opavský trenér Petr Czudek poznamenal: "První čtvrtina byla z obou stran velmi útočná, byly tam velmi pohledné akce."

Beksa odehrála nejlepší part ve druhé části. Odstartovala do ní šnůrou 8:0 a poprvé vedla dvouciferně (37:25), a když pak ovládla pasáž mezi 16. a 20. minutou dokonce 10:0, navýšila rozdíl na - v zápase maximálních - 17 bodů (47:30). "Měli jsme v utkání dobré úseky, kdy jsme to rozeběhli dopředu, půjčovali jsme si míč, měli jsme útočné doskoky. Díky tomu jsme si udělali dvouciferný náskok," ohlédl se kapitán Radek Nečas za velmi dobře odehraným prvním poločasem.

Ve třetí čtvrtině však přišel útočný propad. Opavu nakopli Jakub Slavík s Radimem Klečkou: první jmenovaný vysázel v této pasáži všech svých 11 bodů, Radim Klečka - v první půli rovněž bezbodový - jich přidal 6 (a k tomu 2 asistence). My jsme v tomto úseku proměnili pouhé 4 ze sedmnácti střel z pole (!) a hosté se dostali zpět do kontaktu. "Ve druhém poločase to od nás bylo statické. Hodně jsme sázeli na střelbu za 3 body, která nám nešla, takže soupeř se k nám přiblížil," okomentoval Šutys dění na palubovce. Pro doplnění jeho slov: zatímco v prvním poločase jsme proměnili 5 z devíti tříbodových pokusů, po přestávce jen 2 z patnácti...

Kritické momenty přišly v polovině poslední čtvrtiny, kdy Radovan Kouřil čtyřmi rychlými body pomohl srovnat na 69:69.

Do konce chyběly jen 4 minuty, navíc Opava měla za tohoto stavu dvě střely, kterými mohla otočit průběžný stav.

Naštěstí pro nás je Kouřil ani Bujnoch neproměnili, naopak - na druhé straně kurtu zvedl trojku Viktor Půlpán: do té doby to měl zpoza oblouku 0/3, ovšem v klíčové chvíli poslal míč skrz obroučku. "Vyzvedl bych výkon Viktora Půlpána, který zklidnil hru, sám také trefil velkou trojku z rohu hřiště, která nám hodně pomohla," ocenil Ell přínos klíčového hráče aktuální sestavy (Pulpy byl suverénně nejvytíženějším hráčem utkání, natočil 38,5 minuty!). Na Pulpyho tříbodovou trefu záhy navázal Evan McGaughey (74:69), a i když se hosté ještě dvakrát přiblížili na rozdíl jediného koše, vpředu jsme se udrželi až do konce. Definitivu nám daly dvě přesné šestky Josefa Potočka, jimiž 21 sekund před koncem uzavřel skóre. "Zápas můžeme hodnotit pozitivně, protože jsme vyhráli, i když to bylo upracované vítězství. Bylo důležité, že když Opava vyrovnala, znovu jsme to natáhli a vítězství udrželi, i když to bylo hodně na hraně," doplnil Radek Nečas.

Ozren Pavlovič nasázel i ve svém třetím utkání v pardubickém dresu dvouciferný počet bodů: své maximum vylepšil na aktuálních 19 bodů, k nim přidal 9 doskoků. Viktor Půlpán ukončil zápas s bilancí 16 bodů a 7 asistencí, na druhé straně byl top-skórerem taktéž rozehrávač Radovan Kouřil, jenž zapsal double-double za 17 bodů + 10 asistencí. Velmi důležitá byla naše vláda na doskoku (48 - 36), kvalitní přechodová fáze z útoku do obrany (Opava zaznamenala jen 8 bodů z rychlých protiútoků) i převaha v podkošovém prostoru (body zpod koše 44 - 28).