10. 05. 2018

Konec finálového snu

Ani 18bodové vedení v Utkání 5 nestačilo Bekse k zisku druhého bodu v semifinálové sérii. Opava trefila vítězný koš 2 sekundy před koncem a slaví postup do finále.

SEMIFINÁLE PLAY-OFF, ZÁPAS 5:

BK JIP Pardubice vs. BK Opava 89:90
(27:25, 28:15, 17:28, 17:22)

Konečný stav série: 1 - 4

Body: Spearman 24 (+10 d.), Kent 18, Švrdlík 17, Pandula 10 (+6 as.), Půlpán 9 (+5 as.), Kohout 5, Potoček 3, Welsch 3 (+5 as.) - Gniadek 20, Klečka 16, Šiřina 11 (+10 as.), Kvapil 11 (+10 d.), Bujnoch 11, Jurečka 8, Dragoun 6, Kouřil 4 (+6 as.), Vlček 3

Hráč utkání: Radim Klečka
Diváků: 1219

Když po bezvadně odehraném prvním poločase hned na startu druhé půle Dušan Pandula skóroval koš s faulem, vypadalo to, že jsme na nejlepší cestě vrátit sérii do Slezka - v tu chvíli jsme vedli 58:40! V dalším průběhu zápasu - bohužel, nikoliv poprvé v semifinálové sérii - jsme však soupeři pasivnější hrou umožnili, aby svoji dvoucifernou ztrátu dotáhl, a tak rozhodovala dramatická koncovka. 17 sekund před koncem sice Spearman překlopil skóre v náš prospěch (89:88), jenže po time-outu hosté rozehráli svoji poslední akci, kterou úspěšně zakončil Radim Klečka. "Sérii uzavřel správný muž. Radim Klečka byl klíčový hráč v celé sérii, ničil nás svými trojkami a nájezdy, svůj tým vždycky nakopl. Poslední střela jenom potvrdila jeho výkony v celé sérii," vyzvedl pardubický kapitán Radek Nečas výborné výkony produktivního opavského rozehrávače.

Od začátku jsme hráli velmi rychle dopředu, vytvářeli jsme si výborné střelecké pozice a mnohokrát snadno skórovali. Jenže bodů z protiútoků postupně ubývalo: v první čtvrtině 12, ve druhé 11, ve třetí 6 a v poslední 0... "Bylo logické, že po poločase se Opava bude snažit nás zpomalit, což také udělala zónovou obranou," uvedl kouč Levell Sanders.

V 13. minutě Brandon Spearman trefil dvě trojky po sobě a nastartoval tak naši nejpovedenější pasáž, během níž jsme se odpoutali až do vedení o 15 bodů. V první půli jsme si pomohli i přesnou střelbou z dálky (6 trojek), ovšem ve druhé už jsme přidali pouhé dvě a Opava začala dotahovat. Ještě v 24. minutě jsme sice byli vpředu 62:47 a v 26. minutě 66:52, jenže hosté se vrátili do hry rychlou šňůrou 5:16, a byť nás Brandon Spearman pěti body hned na startu poslední čtvrtině znovu výrazněji odtáhl (77:68), po další šňůře 1:11, jíž završila Šiřinova trojka, jsme poprvé v zápase ztráceli 80:81).

V koncovce se skóre několikrát překlopilo ze strany na stranu.

38. minuta: Brandon Spearman košem s faulem otáčel průběžný stav na 83:81.

39. minuta: Radim Klečka svojí druhou trojkou kontroval na 83:84, ale Kamil Švrdlík košem s faulem znovu otočil na 86:84.

40. minuta: Jakub Šiřina a Kamil Švrdlík trefili každý jen po jedné šestce (87:85), 28 sekund před koncem Václav Bujnoch trojkou otočil (87:88). 17 sekund před koncem nám najíždějící Brandon Spearman vrátil vedení, bohužel ne definitivně, neboť 1,8 sekundy před koncem rozhodl dvojkou Radim Klečka. Poslední střela Viktora Půlpána z těžké pozice už další změnu nepřinesla.

Měli jsme čtyři dvouciferné střelce, Opava pět. Nejvíce se prosazovali Brandon Spearman, jenž zapsal double-double za 24 bodů + 10 doskoků (dvojky 6/12, trojky 3/5, trestné hody 3/4), Jackson Kent (18 bodů, trojky 3/7) a Kamil Švrdík (17 bodů, z pole 8/9, ale trestné hody 1/5). Vítězové měli bodového lídra v Martinu Gniadkovi, který zaokrouhlil své konto na 20 bodů (dvojky 4/6, trojky 4/5), Muž zápasu Radim Klečka přispěl k postupovému triumfu 16ti body (dvojky 4/8, trojky 2/4, trestné hody 2/2).