23. 03. 2019

Kolaps po pauze

Totální propad ve třetí čtvrtině, kterou prohráli o 27 bodů (!), připravil pardubické basketbalisty o vítězství ve velmi slibně rozehraném utkání v Opavě.

9. KOLO NADSTAVBY, SKUPINA A1:

BK Opava vs. BK JIP Pardubice 87:77
(14:20, 20:29, 33:6, 20:22)

Skvěle odehraný první poločas, na jehož konci jsme vedli až o 16 bodů, zcela zastínila katastrofální třetí čtvrtina. Václav Bujnoch v ní vedl opavskou družinu k totálnímu obratu: tuto herní pasáž domácí ovládli 33:6 (!!!), a když v úvodní čtyřminutovce poslední čtvrtiny navýšili svůj náskok na 78:59 (úsek od 20. do 34. minuty skončil 45:10!), dokonali - bohužel pro nás - velkolepý obrat. V polovině poslední čtvrtiny sice přišlo naěše vzepětí, i díky sérii trojek (Richard Williams 2, David Škranc a Viktor Půlpán po 1) jsme se šňůrou 2:16 přiblížili na rozdíl 5 bodů (2,5 minuty před koncem 80:75), ovšem další dramatizaci koncovky již Slezané odmítli.

Vyhráli jsme první, druhou a čtvrtou čtvrtinu (v součtu 54:71), leč ani to nestačilo...

Na začátku nás trápily ztráty míče (za 7 minut jsme jich měli neuvěřitelných 8!!!), ovšem díky výraznému ofenzivnímu příspěvku Kamila Švrdlíka, jenž během úvodních 6,5 minuty stihl 10 bodů (!), jsme byli neustále mírně vpředu. V 9. minutě Ondřej Kohout posouval průběžný stav na 12:19, a když jsme pasáž od 13. do 14. minuty ovládli 0:8 (Michal Svoboda tři šestky a poté Ondřej Kohout 5 bodů), rázem jsme byli vpředu o 15 bodů (19:34)!

Slezané se přitáhli šňůrou 10:2, nicméně i díky trojkám Davida Škrance a Evana Singletaryho jsme kontrovali vlastní šňůrou 4:13 a do druhé půle jsme si nesli náskok 15 bodů. "Do zápasu jsme vstoupili výborně. Samozřejmě nám pomohlo i to, že Opava proměnila v prvním poločase pouze dvě trojky ze čtrnácti pokusů," podokl trenér Levell Sanders.

Bohužel nám hrubě nevyšel vstup do třetí čtvrtiny. Opavští dvakrát velice snadno skórovali zpod koše a dostali se do pohody, a když záhy přidali v rychlém sledu čtyři trojky, byl z toho superrychlý obrat na 54:53: za úvodní 4,5 minuty třetí čtvrtiny jsme inkasovali 20 bodů (!), přičemž o rovnou polovinu se postaral Václav Bujnoch. Herní propad navíc pokračoval i nadále a úsek od 21. do 27. minuty  skončil 27:4...  V kritické třetí čtvrtině jsme proměnili jen 3 ze sedmnácti střel z pole a Opavě, která si v této fázi pomohla pěti trojkami, jsme povolili 6 útočných doskoků. "Opava byla ve třetí čtvrtině mnohem agresivnější v útoku, přidala na tempu, skórovala z přechodové fáze," řekl dále Ell. "Ve druhém poločase jsme dali Opavě příležitost, kterou využila."

Nejvýraznější vedení Slezané měli v polovině závěrečné čtvrtiny, kdy Jakub Šiřina trojkoval na 78:59.

Ještě jsme zkusili povstat, a zejména díky čtyřem trojkám jsme se rychlou šňůrou 2:16 dostali zpět do hry o vítězství.

Zbránek s Bujnochem však čtyřmi proměněnými šestkami za sebou odtáhli svůj tým do bezpečí a o vítězi bylo jasno.

"Všechno rozhodla třetí čtvrtina, kdy na nás Opava vlétla," označil rozehrávač Michal Svoboda klíčovou pasáž utkání. "Domácí v ní byli agresivnější jak v útoku, tak v obraně, nás to trošku zaskočilo. Opava si udělala velký náskok a tak kvalitní tým už to prostě nepustí."

Nejlepším střelcem zápasu byl domácí Václav Bujnoch, jenž 14 ze svých osmnácti bodů nasázel v rozhodné třetí čtvrtině (dvojky 3/5, trojky 2/4, trestné hody 6/6). Jakub Šiřina (trojky 2/2) s Filipem Zbránkem (trestné hody 9/10) nastříleli po 16 bodech, stejně jako na naší straně Ondřej Kohout (z pole 7/11, trestné hody 2/3, 5 útočných doskoků). Naším druhým dvouciferným střelcem byl další pivot Kamil Švrdlík, jemuž na 12 bodů stačilo 8 střel z pole (z nich 6 proměnil).