16. 05. 2017

K bronzu máme blíž

V polovině dvojzápasu o 3. místo má k bronzovým medailím o něco blíže Beksa, která v duelu číslo 1 zvítězila v Opavě rozdílem 21 bodů. Rozhodne se příští pondělí v Pardubicích.

PLAY-OFF, O 3. MÍSTO:

BK Opava vs. BK JIP Pardubice 67:88
(19:24, 11:20, 20:23, 17:21)

Stav série: 0 - 1

Body: Zbránek 15, Klečka 13, Dragoun 7, Blažek 7, Cvek 7, Kvapil 6, Šiřina 5, Bujnoch 3, Kouřil 2, Jurečka 2 - Burnett 18, Švrdlík 15, Wall 13, Autrey 13, Pandula 11, Nečas 7, Půlpán 6, Kotas 3, Kohout 2

Klíčem k dílčímu úspěchu Beksy, tedy k úvodnímu vítězství v minisérii o 3. místo, byla pasáž na přelomu obou poločasů. Mezi 18. a 24. minutou Dušan Pandula 9 body potáhl naši šňůru 3:19, v závěru třetí čtvrtiny jsme pak odskočili až do dvacetibodového trháku. "Jsme rádi, že jsme vyhráli 21bodovým rozdílem. Dá se říct, že hned od úvodu jsme měli mírně navrh, ale klíčová byla druhá čtvrtina, ve které jsme velmi dobře bránili a získali jsme více jak desetibodový náskok," uvedl pardubický trenér Tomáš Bartošek, jenž poděkoval za podporu Fan clubu Beksy: "Moc si vážíme toho, že nás do Opavy přijeli povzbudit!"

V úvodní šestiminutovce jsme si hodně pomohli přesnými trojkami (Jobi Wall, Dominez Burnett a Lukáš Kotas), hlavně díky tomu, několika ziskům v obraně (ztráty v první čtvrtině 9 - 2!!) a snadným bodům z rychlých protiútoků jsme byli mírně vpředu (11:16). Domácí poté změnili obranu na zónovou, ovšem na přelomu první a druhé čtvrtiny se hned třikrát prosadil tříbodovou akcí Dušan Pandula (trojka, koš s faulem a trojka!!) a vytáhl náš náskok na 8 bodů (19:27).

Na startu druhé části, mezi 11. a 14. minutou, jsme ubránili šest po sobě jdoucích útoků Opavy a naše vedení mohlo být ještě mnohem vyšší, ovšem sami jsme ve stejném úseku skórovali právě jen díky Pandulově trojce, a tak v této pasáži rozdíl zůstával stále jednociferný (15. minuta - 23:31). Dvě minuty před přestávkou Radek Nečas předribloval celé hřiště, vybídl ke smeči Kamila Švrdlíka a poprvé jsme vedli dvouciferně (30:40), navíc v poslední minutě jsme stihli přidat ještě další 4 body a první půli jsme zakončili šňůrou 0:7.

V koncentrované obraně jsme pokračovali i ve třetí čtvrtině - za 5 minut jsme povolili Opavě nastřádat jen 3 body, a když přesně v čase 24:00 najel do koše v přechodové fázi Lamb Autrey, košem s faulem zaokrouhlil rozdíl na 20 bodů (33:53). Jobi Wall svojí druhou trojkou záhy natáhl naši šňůru na 3:12, v 28. minutě Lamb Autrey další přesnou střelou posouval skóre na 40:62.

Slezané stáli velmi často na čáře trestného hodu a šestky proměňovali s výtečnou úspěšností: 7 minut před koncem utkání činila jejich bilance 19/22 (naše bilance v tu chvíli jen 9:15) a zejména díky ní se přitáhli na 59:71. Na jednociferný rozdíl jsme je však nepustili, naopak, po ziscích v obraně a dobře vypracovaných střeleckých pozicích jsme šňůrou 4:15 znovu odskočili na maximální, 23bodový rozdíl (63:86) a zápas kontrolovali.

"Náskok, který jsme získali ve druhé čtvrtině, nám dal klid a sebevědomí," vybral Tomáš Bartošek klíčovou fázi utkání. "Po celý zápas jsme si v útoku dobře posouvali míč, byli jsme schopni si jak se říká "vyťukat" volné pozice i v dolním postavení, kde jsme dnes domácí přehráli." Navzdory vysokému vítězství Tomáš Bartošek zdůrazňuje: "Jsme si vědomi toho, že jsme teprve v poločase. Opava je tým s velkým útočným potenciálem, takže musíme být plně obezřetní a pondělí domácí utkání dotáhnout ke kýženému konci."

Zatímco poražení měli jen dva dvouciferné střelce, Filipa Zbránka s 15 body (dvojky 5/8, trojky 0/4, trestné hody 5/6) a Radima Klečku s 13 body (z pole 3/11, trestné hody 6/6), Beksu táhla hned pětice dvouciferných mužů. Top-skórerem utkání byl s vysokou úspěšností zakončující Dominez Burnett (18 bodů, z pole 7/8, trestné hody 3/4), Kamil Švrdlík stihl za 21 minut nastřádat 15 bodů (z pole 6/9, trestné hody 3/5). Jobi Wall proměnil 3 ze čtyř tříbodových pokusů a dostal se na 13 bodů, stejně jako Lamb Autrey (dvojky 6/7).