29. 12. 2019

Jubilejní výhra

Skvěle zvládnuté derby! Ač stále bez zraněného lídra Tomáše Vyorala, Beksa nasázela Hradci Králové 106 bodů a zapsala svoji jubilejní desátou výhru v NBL.

16. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. Kingspan Královští sokoli 106:71
(30:27, 30:16, 21:16, 25:12)

57 bodů za čtvrtinu? Ano, stalo se. V první části hry se oba dva týmy předháněly nejen v nápaditých útočných akcích, ale i v obranných nedostatcích, čehož důsledkem bylo oboustranně vysoké skóre a celkem bezmála 60 bodů! Jenže zatímco pardubičtí basketbalisté záhy výrazně přidali v obraně a ve zbývajících 30 minutách už povolili Hradci nastřádat pouhopouhých 44 bodů (!), hosté si nedokázali poradit s ofenzivní smrští Beksy po celý zápas. "V první čtvrtině jsme nenašli zejména v obraně náš obvyklý rytmus, ale od druhé čtvrtiny jsme začali lépe bránit, v útoku nám i nadále dobře putoval míč a vytvářeli jsme si dobré střelecké pozice, které jsme proměňovali," hodnotil úspěšně zvládnutý duel spokojený vítězný kouč Ken Scalabroni.

Za první čtvrtinu nejlépe hovoří čísla.

Proměnili jsme 11 ze sedmnácti střel z pole (úspěšnost 64,7%) a všechny čtyři šestky, Hradec trefil 12 z dvaceti střel z pole (60%). Na naší straně zářil především křídelník David Škranc, jenž pomohl týmu k dobrému ofenzivnímu rozjezdu třemi rychlými trojkami - tou druhou pokořil hranici 1000 bodů dosažených v Kooperativa NBL! - a celkem 11 body. Útočný festival, rozehraný od úvodního rozskoku, vydržel do poloviny druhé čtvrtiny, kdy na trojku Kamila Švrdlíka záhy odpověděl Peter Sedmák - 46:37. Poté jsme však nastříleli 9 bodů v řadě a definitivně jsme sokolům ukázali záda. "Beksa byla od druhé čtvrtiny lepší. Tam se utkání zlomilo, potom už se jenom dohrávalo a bylo to jen otázkou skóre," označil královéhradecký trenér Lubomír Peterka klíčovou pasáž utkání.

"Šlo o derby, Hradec má dobré hráče, takže jsme čekali těžké utkání. Ze začátku to tak i vypadalo, čtvrtinu a půl se s námi drželi, ale postupem času jsme se zlepšili v obraně, v útoku jsme si udrželi dobrý rytmus a nakonec z toho bylo jednoznačné vítězství," podotkl jeden z našich tahounů David Škranc.

Krátce po přestávce jsme navýšili rozdíl ve skóre na 24 bodů (69:45), k vidění byla celá řada pohledných kombinací s efektními zakončeními. "Myslím, že to byl dobrý zápas pro diváky. Hrálo se rychle, padlo hodně bodů, překonali jsme stobodovou hranici," glosoval dění na kurtu Ken Scalabroni. Fanoušky žádanou stovku trefil v 39. minutě benjamínek Michal Svojanovský. "S dnešním výkonem můžeme být spokojeni. Rád bych také poděkoval fanoušků za vynikající atmosféru," vyzvedl pardubický trenér parádní kulisu, jíž vytvořilo 1400 fantastických fanoušků! "Z naší strany to bylo velmi zlé. Pardubice v podstatě rozhodly zápas už v prvním poločase, kdy na nás vlétly, hrály velmi rychle, těžily z našich ztrát, hloupých střel, možná i z nekoncentrovanosti. Dávaly nám velmi rychlé a snadné koše. V první čtvrtině jsme také dali hodně bodů, ale pak jsme prostřídali a nechytili jsme rytmus, zato Pardubice stále šlapaly," zhodnotil derby top-skórer poražených Pavol Lošonský.

Pomohli jsme si velmi dobrými trojkami (9/22 - 41%), zcela jsme vládli na doskoku (45 - 24!, z toho útočné 13 - 7, body z druhých šancí 15 - 3) a skvěle jsme proměňovali trestné hody (19/21 - 90,5%!!). Nejlepším střelcem zápasu byl Ozren Pavlovič s 27 body (z pole 12/19, trestné hody 2/4), aktivní rozehrávač Viktor Půlpán zapsal ceněný double-double za 16 bodů + 10 asistencí (z pole 7/21, trestné hody 1/1). Velice efektivní byli dva 21bodoví muži: Kamil Švrdlík (z pole 8/11, trestné hody 4/4) a David Škranc (z pole 6/9, trestné hody 4/4).

Poražení měli dva dvouciferné střelce v pivotech Pavolu Lošonském (22 bodů, z pole 9/15, trestné hody 4/4) a Peteru Sedmákovi (12 bodů, z pole 5/12). Soupeřova lídra Pedu Stamenkoviče jsme udrželi na 8 bodech a 4 asistencích!

Pozitivem je taktéž návrat Prokopa Slaniny, jenž strávil na palubovce 12 minut (6 bodů + 3 doskoky + 2 asistence).