07. 03. 2020

Druhý tým tabulky složen

Druhý tým ligové tabulky pokořen! Pardubičtí basketbalisté navázali na předchozí cenná vítězství nad Olomouckem a Vídní a poprvé v letošní sezoně srazili Opavu, a to hned o 32 bodů!

6. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice vs. BK Opava 97:65
(25:18, 29:16, 23:21, 20:10)

Ani jeden trenér neměl k dispozici kompletní hráčský kádr.

Ken Scalabroni postrádal kromě zraněného pivota Ondřeje Kohouta i nemocného rozehrávače Michala Svobodu (naopak po jednozápasové absenci se vrátil do hry David Škranc), hostující Petr Czudek nemohl využít křídelníky Luďka Jurečku s Vojtěchem Bratčenkovem (naopak již nastoupil uzdravený pivot Martin Gniadek). S absencemi jsme se mnohem lépe vypořádali my. Prohrávali jsme jen 37 sekund v první čtvrtině, ve vedení jsme byli 37,5 minuty. Slezanům jsme definitivně ukázali záda v pasáží mezi 14. a 20. minutou, kterou jsme ovládli suverénně 19:4. "Dělali jsme všechno, co jsme si řekli a vyplatilo se to," konstatoval spokojený kouč Ken Scalabroni.

Ke skvelému rozjezdu nám hodně pomohl produktivní Ozren Pavlovič, jenž se jedenácti body v úvodních 6,5 minutách výrazně podílel na našem průběžném vedení 17:11. Od té doby už jsme ani jednou neprohrávali. Poprvé jsme vedli dvouciferně 3 minuty před přestávkou, po přesné trojce Josefa Potočka (42:30), a díky povedenému úseku v závěru druhé čtvrtiny (19:4) jsme zaokrouhlili náš náskok na rovných 20 bodů - David Škranc v této pasáži trefil dvě trojky během 70 sekund.

Dominovali jsme na útočném doskoku (14!) a díky velice dobré obraně jsme využili každé příležitosti k rychlým protiútokům (poměr bodů z brejků 16 - 2!). "O výsledku rozhodla poslední pětiminutovka prvního poločasu. Nebyli jsme nikde, ani v útoku, ani v obraně," označil opavský trenér Petr Czudek klíčovou pasáž utkání.

Zkraje třetí čtvrtiny se hosté přitáhli na patnáctibodový rozdíl a za stavu 58:43 střílel lídr Jakub Šiřina otevřenou trojku, leč neproměnil a záhy jsme znovu výrazněji bodově odskočili. Velkou zásluhu na tom měl zápasový top-skórer Kamil Švrdlík, autor 12 bodů v této čtvrtině - v 27. minutě svojí dvanáctou trojkou v sezoně navýšil náš náskok na 72:48! V obraně jsme i nadále pracovali na jedničku, koncentraci jsme udrželi až do závěrečných minut, a tak 4 minuty před koncem Prokop Slanina posouval stav již na 92:62!!! "Jsem moc rád, že jsme vyhráli. Hodně jsme se poučili z posledního zápasu s Opavou. Tehdy jsme Opavu nechávali útočně doskakovat, ale dnes jsme měli doskok naprosto ve své moci. Celkově jsme odehráli velmi dobrý zápas, věřím, že pro fanoušky to bylo atraktivní utkání," doplnil Ken Scalabroni své hodnocení.

• Naše vláda na útočném doskoku byla drtivá: celkový poměr doskoků byl 59 - 33, z toho útočných 23 - 14!!!
  • Měli jsme dvakrát více asistencí než soupeř (30 - 15), z podkošového prostoru jsme zaznamenali o 20 bodů více (46 - 26)
  • Jednoznačně v náš prospěch vyzněl i počet bodů dosažených z rychlých protiútoků (22 - 4)

O týmovém výkonu nejlépe svědčí počet dvouciferných střelců, jichž bylo šest!!!

Kamil Švrdlík potřetí v letošním ročníku NBL pokořil dvacetibodovou hranici a 24 body si vylepšil své maximum (dvojky 9/15, trojky 1/1, trestné hody 3/4). Tomáš Vyoral zaznamenal 17 bodů (dvojky 5/7, trestné hody 4/4), Ozren Pavlovič 15 (dvojky 5/8, trojky 1/2, trestné hody 2/2), Prokop Slanina stihl za 17,5 minuty nastřádat 13 bodů + 8 doskoků (z toho 5 útočných, dvojky 5/7, trestné hody 3/4). David Škranc i díky třem trojkám zapsal 12 bodů a Josef Potoček 10. Radek Nečas nasbíral double-double za 11 asistencí a 11 doskoků (!!!), 11 asistencí rozdal i Viktor Půlpán.

Opavští měli dvouciferné střelce ve Václavu Bujnochovi (14), Filipovi Zbránkovi (14) a Janu Švandrlíkovi (11). Jakuba Šiřinu jsme udrželi na 4 bodech (z pole 0/8, trestné hody 4/4).