Fantastický výsledek! Beksa dokázala už podruhé v letošní sezoně triumfovat v opavské hale, i tentokrát zejména díky výtečně zvládnuté koncovce.

10. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK Opava vs. BK KVIS Pardubice 77:83
(18:21, 30:21, 20:19, 9:22)

Už s uzdraveným Jurem Škifićem, ale stále ještě bez rekonvalescenta Davida Pekárka a dlouhodobě zraněného Tomáše Vyorala jsme nastoupili k duelu v hale úřadujících českých šampiónů, jimž scházelo zraněné trio Puršl-Slavík-Kvapil. Opava se dlouho držela vpředu hlavně díky smršti útočných doskoků i slušným trojkám, a když byl na konci třetí čtvrtiny vyloučen zápasový top-skórer Petr Šafarčík (na 23 bodů mu stačilo necelých 25 minut) a domácí záhy vytáhli svůj náskok na 7 bodů, nevypadlo to s námi dobře. Jenže poslední čtvrtina všechno změnila. Klíčovou trojku proměnil 52 sekund před koncem Matěj Burda a naši překvapivou výhru poté stvrdil 4 body Jure Škifić.

Domácí začali skvěle a za 1,5 minuty vedli 8:0, k čemuž si pomohli i dvěma úspěšnými trojkami (Šiřina a Gniadek). My jsme sice minuli úvodních 5 střeleckých pokusů a naše první body zapsal až Adam Lukeš po vlastním útočném doskoku, jenže pak se obsadil do hlavní role Petr Šafarčík a rychlými 8 body nás poprvé poslal bodově dopředu (6. minuta - stav 11:12). V poslední minutě první čtvrtiny Jure Škifić trefil naši třetí trojku a navýšil rozdíl na 5bodový (stav 16:21).

Slezané si výrazně pomáhali příkladnou aktivitou na útočném doskoku: hned na startu druhé čtvrtiny si připsali již osmý (!!!) a Radovan Kouřil po něm trojkoval na 21:21 (o chvíli později Opava natáhla svou šňůru až na 9:0), v 16. minutě už jich měli neuvěřitelných 15 (Mokráň 7!!!) a z druhých šancí vytěžili 16 bodů.

I díky přesným tříbodovým trefám Kamila Švrdlíka a Josefa Potočka jsme po 15 minutách vedli o 2 body, jenže obranný doskok nás trápil i nadále a Opava si nakonec přenesla do druhé půle 6 bodů k dobru - první poločas zakončil snadnou střelou zpod koše Luděk Jurečka, symbolicky po útočném doskoku číslo 18!!!

Po přestávce jsme začali výtečně: úsek mezi 21. a 26. minutou skončil 5:16, i díky 9bodovému příspěvku Petra Šafarčíka, a 14 minut před koncem jsme vedli o 5 bodů (stav 53:58). Opavští si v kritické fázi velmi pomohli přesnou střelbou zpoza tříbodového oblouku (Mokráň, Jurečka a z velké dálky Kouřil) - byly to jejich trojky číslo 10, 11 a 12. V polovině 29. minuty bohužel utkání skončilo pro nejlepšího střelce Petra Šafarčíka, jemuž byla v první půli odpískána technická chyba a v závěru třetí čtvrtiny nesportovní chyba.

Opava poté navýšila rozdíl ve skóre na 7 bodů (68:61), ale zkraje čtvrté čtvrtiny se přesně trefili z dálky Josef Potoček s Michalem Svojanovským, v 35. minutě je napodobil Kameron Chatman a o chvíli později Jure Škifić srovnal na 74:74! Favorit si vzal ještě jednou zpět mírné vedení, to když 2,5 minuty před koncem Luděk Jurečka proměnil otevřenou trojku. Od té doby už jeho tým neskóroval, oproti tomu v pardubickém dresu se postupně prosadili Matěj Burda (2 šestky a trojka) a Jure Škifić (dvojka a 2 šestky), díky nimž jsme utkání uzavřeli 9 body za sebou!

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na portálu NBL.cz.

Pozápasové ohlasy

Petr Czudek (trenér BK Opava):

„Gratulace Pardubicím, myslím si, že za poslední čtvrtinu zaslouženě vyhrály. Neměli jsme špatnou druhou a třetí čtvrtinu, bohužel nejsme ještě individuálně ve formě, je to vidět na takovém zápase, když narazíme na soupeře, který tahá šňůru 5 vítězství, věří si a hraje uvolněně. My jsme trochu v křeči a neodskočili jsme na víc než na 8 bodů. Poslední čtvrtina, hlavně v útoku z naší strany, to byl takový zmar, nemohli jsme se do toho dostat, je to škoda, ale jedeme dál, tenhle výkon by v play-off nestačil ani na poslední čtyři.”

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava):

„Vstup do zápasu jsme měli dobrý, začali jsme 8-0, vypadalo to, že jsme se chytli, že to dneska půjde, bohužel pak vlastními chybami jsme dostali Pardubice zpátky do hry, šlo to nahoru dolů, povedlo se nám to otočit na rozdíl 8 bodů v poslední čtvrtině, doufal jsem, že už to udržíme, bohužel nám odešla střelba, nemohli jsem trefit jasně otevřené střely a Pardubice nás trestaly ze všech pozic.”

Adam Lukeš (rozehrávač BK KVIS Pardubice):

„V prvním poločase jsem prohrávali hrozně na doskoku, soupeř měl lehce pod 20 útočných doskoků, což je brutální. V druhém poločase jsme to zlepšili. V dnešním zápase nevyhrály basketbalové dovednosti, ale to, že jsme chtěli a bojovali.”