26. 09. 2020

Drama pro Beksu!

Hodně cenné vítězství z palubovky favorizovaného Olomoucka vezou basketbalisté Pardubic. V utkání 5. kola byli většinu času mírně pozadu, leč v napínavé koncovce uhájili výhru o 1 bod!

5. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK Olomoucko vs. BK JIP Pardubice 93:94
(31:29, 22:20, 16:19, 24:26)

Ve vyrovnaném utkání si ani jeden tým nedokázal vypracovat výraznější náskok. Většinu času ovšem vedli domácí: necelé tři minuty před koncem byli vpředu o 7 bodů! V rozhodné pasáží jsme však Olomoucku nepovolili ani jeden útočný doskok po neúspěšných střelách, naopak sami jsme v útoku byli velmi produktivní a otočili výsledek v náš prospěch. Tomáš Vyoral proměnil v klíčových momentech dvě trojky - ta druhá, 51 sekund před koncem, byla vítězná. "Klíčem k úspěchu byla naše zlepšená obrana, taky jsme trefili pár střel. V závěru to bylo i o štěstí," hodnotil duel jeden z jeho hrdinů Tomáš Vyoral.

V ofenzivní první čtvrtině zářil domácí rozehrávač Radovan Kouřil, jenž v ní zapsal 15 bodů - téměř polovinu všech bodů svého týmu! Olomoucko v této části hry trefilo 6 trojek (!), ovšem na útočné polovině hřiště se dařilo i nám, tudíž rozdíl ve skóre byl maximálně šestibodový. Ve druhé čtvrtině domácí po šňůře 6:0 odskočili do osmibodového vedení (14. minuta - 42:34), ale zareagovali jsme taktéž 6 body v řadě a neustále jsme se drželi na dostřel.

"Do utkání jsme nevstoupili úplně špatně, ale v průběhu první a druhé čtvrtiny jsme se nedokázali vyrovnat s pick-and-rollem domácích, kteří nás rozebírali dá se říct na prvočísla," podotkl k první půli trenér Adam Konvalinka. Ve třetí čtvrtině jsme dvakrát vyrovnali (53:53, 57:57), nicméně do vedení jsme se ani jednou nedostali, hanácký tým si neustále držel mírný náskok.

V klíčové poslední části to vypadalo, že nám Olomoucko definitivně ukáže záda: v 36. minutě trefil koš s faulem Nemanja Bezbradica a odtáhl svůj tým do vedení 89:81! Tomáš Vyoral kontroval trojkou, leč faulovaný František Váňa dvěma šestkami zvýšil na 91:84 - to už nechyběly do konce ani 3 minuty... Mezi 38. a 39. minutou jsme však šňůrou 0:7 vyrovnali, a i když Bezbradica dvěma přesnými trestnými hody ještě jednou získal domácím vedení, poslední slovo si vzal Tomáš Vyoral, jenž 61 sekund před koncem svou další trefou zpoza tříbodového oblouku otočil skóre v náš prospěch - už definitivně!

"Celý zápas jsme se potýkali s obranou, nebyli jsme schopni vyřešit pick-and-roll domácího týmu," hodnotil napínavou bitvu Tomáš Vyoral. "Myslím, že až v poslední čtvrtině jsme začali trošku lépe bránit, a když jsme v závěru proměnili nějaké střely, dovedli jsme zápas do vítězného konce," doplnil rozehrávač, jenž atakoval málokdy vídaný triple-double: k 24 bodům přidal i 9 asistencí a stejný počet doskoků (koeficient užitečnosti 34). "Ve druhém poločase jsme trošku zlepšili obranu a v koncovce jsme byli šťastnější. Získali jsme jednobodovou výhru, která nás samozřejmě těší," doplnil Adam Konvalinka.

Olomoucko vedli dva dvacetibodoví střelci Nemanja Bezbradica (24 bodů, dvojky 8/13, trojky 1/7) s Lukášem Palyzou (20 bodů, trojky 2/8), zejména v úvodní pasáži nám dělal velké problémy Radovan Kouřil (18 bodů + 11 asistencí). Na naší straně kromě výše zmíněného Tomáše Vyorala odehráli velmi dobrý zápas T. J. Dunans (18 bodů, trojky 3/5), Kamil Švrdlík (15 bodů, z pole 5/8, trestné hody 5/6) či Petr Heřman (9 bodů + 10 doskoků).

Oba soupeři trefili shodně 12 trojek (úspěšnost 34,3% - 41,4%), pomohla nám i převaha na doskoku (40 - 46).