29. 04. 2021

Drama. A konec sezony

Vyhrabali se z šestnáctibodové propasti a 5 minut před koncem vedli o 9 bodů! Ani to však pardubickým basketbalistům nestačilo k prodloužení čtvrtfinálové série, z postupu se raduje Kolín.

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF KOOPERATIVA NBL, ZÁPAS 3:

BK JIP Pardubice vs. BC Geosan Kolín 79:81
(15:22, 9:17, 32:17, 23:25)

Konečný stav série: 0 - 3

Udržení se v sezoně, nebo její konec.

Beksa stála po dvou čtvrtfinálových porážkách z Kolína zády ke zdi.

A utkání, v němž se musela obejít bez distancovaného rozehrávače T. J. Dunanse a zraněného pivota Petra Heřmana (Geosanu chyběl rozehrávač Adam Číž), bohužel nezvládla. "Řekl bych, že jsme si tenhle zápas prohráli sami, protože jsme odehráli šílenou první půlku," vadil trenérovi Adamovi Konvalinkovi krajně nepovedený vstup: v úvodní dvacetiminutovce jsme nastříleli pouhých 24 bodů... "Sice jsme naši výraznou ztrátu stáhli hned během šesti minut druhého poločasu, ale nemít takové manko a hrát trošku v klidu hned od začátku, mohli jsme vyhrát. Místo toho jsme toho soupeři strašně moc darovali, posadili jsme ho na koně a Kolín nakonec asi zaslouženě vyhrál," doplnil pardubický kouč.

Úvodní minuty jsme odehráli s velkou energií, ovšem výraznější náskok jsme si nevytvořili - naopak, v polovině první čtvrtiny Devante Wallace pozvedl kolínskou ofenzivu dvěma trojkami po sobě a zkraje 10. minuty David Pekárek navýšil rozdíl už na 9 bodů (12:21). Naše obrana se bohužel stávala prostupnější, navíc jsme kupili nevynucené míčové ztráty (4 za dvě a čtvrt minuty).

Do prvních pěti útoků druhé čtvrtiny jsme vtěsnali další tři ztráty, které sice přímo nevedly k soupeřovým snadným bodům, leč připravovaly nás o možnost zakončení (což v kontextu s poměrem útočných doskoků 1 - 8 vedlo k tomu, že v polovině druhé části jsme měli o plných 11 střeleckých pokusů méně než Kolín!).

Mezi 14. a 15. minutou Jakub Petráš dvěma koši za sebou poprvé navýšil rozdíl na dvouciferný (17:30), těsně před přestávkou naše ztráta narostla až na 15 bodů. Druhá čtvrtina nám ofenzivně vůbec nevyšla, proměnili jsme v ní pouhé 3 z šestnácti střel z pole (úspěšnost 18,8%) a nastřádali jen 9 bodů.

Na startu druhé půle nejprve Devante Wallace svou třetí trojkou upravil na 26:42, leč pak přišla naše fantastická stíhací jízda: úsek od 22. do 27. minuty jsme ovládli zcela jasně 22:2 - i díky trojkám Michala Svobody (2) a Josefa Potočka (byly to naše první úspěšné trojky v zápase, v první půli jsme měli trojkovou bilanci 0/10) - a právě Josef Potoček záhy z rychlého protiútoku otáčel už na 48:44!!! Kolín v těžkých chvílích podržel dunkem a dvěma trojkami David Pekárek, a tak o osudu třetího čtvrtfinále rozhodlo až závěrečné hrací období.

V jeho polovině se obsadil do hlavní role Michal Svoboda.

Nejprve skóroval v těžké pozici zpod koše, poté zpoza tříbodového oblouku a záhy, po dvou soupeřových faulech (druhém při pokusu o trojku) i pětkrát z čáry trestného hodu: 68:61, to vše stihl za jedinou minutu! O chvíli později rozdíl ještě zvýšil dvěma proměněnými šestkami Prokop Slanina. Vše vypadalo velmi nadějně, jenže Kolin se dokázal vrátit do hry a přesně tři minuty před koncem Wallace trojkoval na 73:73.

Napínavá koncovka vrcholila, přičemž oba týmy v ní hodně spoléhaly na střelbu z dálky.

Jako první se přesně trefil dvě minuty před koncem hostující Theodor Dlugoš (73:76), po naší nepřesné střele Jakub Petráš pohodlně dunkoval na 73:78: do konce zbývala minuta a čtvrt. Najíždějící Tomáš Vyoral snížil a po zisku v obraně Kamil Švrdlík dvakrát přesně šestkoval na 77:78: do konce chybělo 38 sekund. Na druhé straně Dlugoš trefil jen jeden trestný hod a po Petrášově faulu Jakub Merešš dvakrát úspěšně šestkoval na 79:79: do konce scházelo 33 sekund.

Geosan odpověděl Petrášem (11 sekund před koncem, hostující pivot skóroval 3 sekundy před koncem limitu na útok) a měli jsme k dispozici poslední střelu. Tu si vzal z trojky Josef Potoček, ovšem těsně bráněn bohužel neuspěl, což byla také poslední střela Beksy v letošní sezoně...