28. 02. 2018

Do nadstavby jsme vstoupili porážkou

Porážkou na opavské palubovce vstoupili pardubičtí basketbalisté do nadstavbové části Kooperativa NBL. Oba týmy nyní mají shodnou bilanci výher a porážek.

KOOPERATIVA NBL, 1. KOLO NADSTAVBY (SKUPINA A1):

BK Opava vs. BK JIP Pardubice 87:73
(28:20, 13:17, 19:17, 27:19)

Body: Klečka 25, Bujnoch 22 (+12 d.), Kvapil 13, Kouřil 9 (+8 as.), Zbránek 8, Gniadek 7, Dragoun 3 - Spearman 14, Půlpán 10 (+7 as.), Švrdlík 10, Kent 9, Martin 9, Potoček 9, Welsch 4, Pandula 2 (+7 as.), Nečas 2 (+11 d.)

Po celý zápas jsme nemohli chytit optimální herní rytmus, měli jsme jen náznaky v krátkých pasážích druhé a třetí čtvrtiny. Slezané, kteří nastoupili bez zraněného lídra Jakuba Šiřiny, byli celou dobu vpředu. Pokaždé, když jsme snížili dvoucifernou ztrátu, našli ve svém středu hráče, který jim vrátil výraznější vedení a poprvé v letošní sezoně Beksu porazili. "Blahopřeji domácím k vítězství, které je zasloužené, my jsme vlastně ani jednou nevedli," podotkl trenér Tomáš Bartošek.

Opavu nakopl povedený start: my jsme sice rychle vystřelili 3 trojky, ovšem neproměnili jsme ani jedinou, naopak domácí se za 7 minut trefili zpoza oblouku hned třikrát. Když se k tomu přidaly naše zbytečné ztráty, z nichž Slezané vytěžili 10 bodů z protiútoků, na konci první čtvrtiny byl rozdíl ve skóre dvouciferný (28:17). "Vůbec jsme nebyli schopní dostat se do zápasu," všiml si Bartošek. "Říkali jsme si, že musíme dobře začít, zastavit přechodovou fázi Opavy, ale to se nám nedařilo a domácí získali sebedůvěru, víru, že můžou vyhrát, i když jim chyběl Jakub Šiřina."

I ve druhé čtvrtině jsme kupili míčové ztráty, v útoku jsme volili špatná rozhodnutí a rozdíl ještě narostl (16. minuta - 38:25). Po time-outu přišla naše povedená pasáž, díky níž jsme se vrátili do kontaktu: trojkující Brandon Spearman, najíždějící Viktor Půlpán a s faulem skórující Jackson Kent se postarali o naši 8bodovou šňůru.

Jenže vstup do druhé půle byl v našem podání ještě horší...

Za 5 minut jsme skórovali pouze 3 body, díky Spearmanově třetí trojce, a aktivním Václavem Bujnochem tažená Opava šňůrou 13:3 (Bujnoch 7) zvýraznila svůj náskok na 54:40. Viktor Půlpán ziskem v obraně, dvojkou a trojkou vedl naši kontra-šňůru 6:14 a v 29. minutě Josef Potoček trojkoval na 60:54.

Ani tentokrát jsme však obrat nedotáhli.

Za stavu 65:59 se z dálky trefil Miroslav Kvapil a po naší ztrátě trestal zpoza tříbodového oblouku Radovan Kouřil - 7,5 minuty před koncem jsme byli pozadu o 11 bodů. Když jsme v 35. po inkasovaném koši vzápětí ztratili míč, Radim Klečka pohodlně donesl míč do koše (74:62). Do závěrečné čtyřminutovky šli Opavští s 14bodovým polštářem a poprvé v této sezoně nás porazili.

"V průběhu celého utkání jako bychom měli pořád zařazenou jedničku a na tu jsme jeli furt. Když už to vypadalo lépe a přiblížili jsme se na rozdíl pěti bodů, tak jsme buď udělali hloupou ztrátu a domácí dali jednoduchý koš z protiútoku, nebo jsme nechali volného střelce na trojce. Opava si zasloužila vyhrát, my jsme tento zápas bohužel vůbec nezvládli," doplnil Tomáš Bartošek.

Vítězný tým vedlo produktivní duo Radim Klečka-Václav Bujnoch.

První byl top-skórerem zápasu s 25 body (+5 asistencí, střelba z pole 10/20, trestné hody 2/2), druhý zapsal double-double za 22 bodů + 12 doskoků (dvojky 4/5, trojky 3/6, trestné hody 5/7). Beksa měla tři dvouciferné střelce: Brandon Spearman se hlavně díky velmi dobrým trojkám (4/8) dostal na 14 bodů, Viktor Půlpán (7 asistencí) s Kamilem Švrdlíkem zaznamenali po 10 bodech.

Klíčová čísla z týmových statistik? Bezpochyby ztráty (7 - 16) a body z rychlých protiútoků (25 - 9).