22. 12. 2018

Derby a druhé místo pro Beksu!

Dobrá práce! V přímém souboji o průběžné druhé místo měla Beksa celou dobu navrch a houževnaté Tury nakonec v atraktivním derby přetlačila rozdílem 8 bodů.

15. KOLO KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. DEKSTONE Tuři Svitavy 93:85
(31:18, 23:23, 12:22, 27:22)

Diváků: 1113

Ve vedení jsme byli 39,5 minuty, neprohrávali jsme ANI JEDNOU! Přesto jsme o našem triumfu rozhodli až v závěrečné tříminutovce. Proč? Tuři totiž opakovaně prokázali velkou houževnatost: vždy, když dvouciferně ztráceli, dokázali zareagovat a vyhrabat se z propasti. Povedlo se jim to hned třikrát. Poprvé zkraje druhé čtvrtiny, kdy se díky šňůře 0:10 - za výrazného přispění Pavla Slezáka (8 bodů) - dostali z -17 na stav 37:30. Podruhé zkraje třetí čtvrtiny, kdy od stavu 56:43 nastříleli dokonce 12 bodů v řadě a přitáhli se na rozdíl jediného bodu! A potřetí v polovině poslední čtvrtiny: v 34. minutě jsme vedli o patnáct bodů 80:65, ale po úseku 4:16 (Svoboda 8, Slezák 6 bodů) se Tuři přitáhli na rozdíl jediného koše (84:81)! "I když se na nás Svitavy dotáhly, jsem rád, že nás to nepoložilo. Hráli jsme dál a nenechali jsme je, aby šly přes nás," podotkl rozehrávač Viktor Půlpán.

Začali jsme výborně: po šesti minutách nás David Škranc svými 8 body vytáhl k dvoucifernému vedení 18:8. V závěru první čtvrtiny jsme zvýraznili rozdíl až na 13 bodů a v úvodu druhé části dokonce na 37:20, jenže pak povstal Pavel Slezák a rychlými 10 body (!) se podílel na korekci průběžného stavu. V první půli jsme ztratili jen 3 míče, kdežto hosté 9 (body po ztrátách 14 - 4), k tomu jsme často úspěšně zakončovali zpod koše (26:12), a tak jsme opět vytáhli naše vedení nad 10 bodů.

"Jedna z hlavních věcí, s kterou jsme šli do zápasu, byla, že jsme nechtěli Svitavám nechat skórovat snadné koše v přechodové fázi či z rychlého protiútoku: v prvním poločase měly pouze dva body z protiútoku, což bylo dobré," chválil trenér Levell Sanders transition-defense svého týmu.

Kritická pasáž přišla ve třetí čtvrtině. Roman Marko, jinak velmi pečlivě střežený (v první půli 0 bodů, 3 asistence a 2 ztráty) rozjel svou jedinou úspěšnou střelou v zápase šnůru 0:12, po níž se Tuři dostali na dostřel jediného bodu (56:55). "My jsme ale hráli dál a nedovolili jsme Svitavám, aby šly přes nás," ohlédl se Pulpy za kritickými okamžiky. Na konci třetí čtvrtiny výrazně promluvil do děje utkání Donovan Jackson. V prvním poločase zapsal jediný bod, ovšem na přelomu posledních dvou čtvrtin - mezi 28. a 32. minutou - stihl rychlých 12 bodů (včetně dvou trojek), jimiž nás udržel vpředu (72:65).

Po koši Ondřeje Kohouta a koších s faulem Richarda Williamse a Josefa Potočka jsme odskočili na 80:65...

... ale ani tentokrát se nejednalo o rozhodující úprk. V laufu hrající Pavel Slezák s Matějem Svobodou přispěchali s další tuří šňůrou, tentokrát 4:16, a znovu to bylo o jediný koš (36. minuta - 84:81)! Ani tentokrát však Svitavy nešly přes nás. Klid do koncovky nám dal Richard Williams, jenž trefil trojku, a záhy po skvěle obraně i pohodlně skórující Viktor Půlpán - půl minuty před koncem jsme vedli 91:83 a koncovku jsme již kontrolovali. "Klíč pro nás byl v pokrytí Romana Marka. Šli jsme do zápasu s plánem vyvíjet na něj velký tlak a každý z našich hráčů, kdo se na tom podílel, odvedl dobrou práci," doplnil Ell Sanders.

Dva nejlepší střelce zápasu měli ve svém středu Tuři. Pavel Slezák zaokrouhlil své konto na rovných 30 bodů (trojky 5/8, trestné hody 5/5), Matěj Svoboda nastřílel 22 bodů (dvojky 6/8, trojky 2/5, trestné hody 4/5). Beksa však měla hned 7 (!!!) dvouciferných střelců. David Škranc zapsal 12 ze svých čtrnácti bodů v prvním poločase, Richard Williams atakoval triple-double (13 bodů + 9 doskoků +7 asistencí), komplexní výkon předvedl i další rozehrávač Viktor Půlpán (12 bodů + 7 doskoků +6 asistencí +3 zisky).

Kompletní statistiky najdete na webu České basketbalové federace.