22. 04. 2017

Čtvrtý bod a postup do semifinále

Pardubičtí basketbalisté postoupili do semifinále Kooperativa NBL! V pátém čtvrtfinálovém utkání porazili Svitavy jednoznačně o 28 bodů a sérii ovládli 4 - 1 na zápasy.

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF, ZÁPAS 5:

BK JIP Pardubice vs. DEKSTONE Tuři Svitavy 90:62
(24:12, 22:19, 24:19, 20:12)

Konečný stav série: 4 - 1

Body: Pandula 16 (+4 as.), Škranc 14, Wall 14, Švrdlík 12 (+8 d.), Burnett 12, Půlpán 9 (+4 zisky), Nečas 7 (+8 d. +6 as.), Roub 3, Kotas 2, Autrey 1 (+4 as.) - Roseboro 23, Slezák 8, Mickelson 8, Smithson 7, Vučica 4, Jelínek 3, Bašta 3, Teplý 3, Marko 2, Andres 1

Hráč utkání: Dušan Pandula
Diváků: 1490

Zápas "uklidil" do bezpečí Dušan Pandula. Na přelomu první a druhé čtvrtiny nasypal do svitavského koše neskutečně rychle 11 bodů - zvládl to za necelé 2,5 minuty, když trefil tři trojky v řadě a poté pohodlně skóroval z nájezdu - a díky jeho střelecké explozi jsme bleskurychle odskočili do 17bodového vedení. Utkání, hrané ve fantastické kulise 1500 fanoušků, jsme poté s naprostým přehledem dovedli do vítězného, a tím pádem do postupového konce. "Určitě bych chtěl poděkovat hráčům, našemu týmu, našim fanouškům, protože to byla dobrá série a cítili jsme od fanoušků velkou podporu," uvedl na tiskové konferenci kouč Levell Sanders.

Když hostující křídelník Tomáš Teplý trefil na konci 3. minuty trojku, jeho tým byl vpředu o 4 body (5:9) - bylo to nejvyšší vedení Turů v zápase. Pasáž mezi 4. a 9. minutou jsou však ovládli 16:2 a od té chvíle už jsme byli neustále v dvouciferném vedení. Uklidnily nás dvě trojky Dušana Panduly ze závěru první čtvrtiny, a když tentýž hráč přidal hned v úvodu druhé čtvrtiny další trojku a vzápětí skóroval i z nájezdu, utekli jsme už na 29:12!

V první čtvrtině jsme donutili Tury k sedmi ztrátám (body po ztrátch 7 - 0) a ve velkém tlaku jsme pokračovali i v dalším průběhu. Přes dvacetibodovou hranici se rozdíl ve skóre poprvé přehloupl ve 24. minutě, kdy Jobi Wall nejprve trefil dvojku a záhy přidal přesnou trojku z rychlého protiútoku (57:36). V závěrečné části hry Svitavští téměř 5 minut neskórovali, Kamil Švrdlík, Dušan Pandula, Lukáš Kotas a David Škranc šňůrou 8:0 vytáhli náš náskok až ke třiceti bodům (78:50) a v dechberoucí atmosféře, o níž se zasloužily oba fanouškovské tábory, jsme v klidu došli pro potřebný čtvrtý, postupový bod.

"Je těžké uzavřít sérii v play-off, protože ten druhý tým vždycky bude dělat vše, co se dá, aby ještě zůstal ve hře. Říkal jsem před zápasem svým hráčům, že to dnes nemusí být 16:0 už od začátku, ale líbilo se mi, jak náš tým byl dnes soustředěný, dobře bránil a přisel do toho s velkou energií," hodnotil vydařený duel spokojený trenér Levell Sanders. "Stejně jako v celé čtvrtfinálové sérii, i dnes si myslím, že to byl od nás kompletní týmový výkon, všichni se podíleli na vítězství a na postupu."

Záznam tiskové konference si můžete přečíst na webu nebo přehrát v BeksaTV.

Opět jsme měli převahu na doskoku (36 - 27, body z druhých šancí 10 - 5), měli jsme méně míčových ztrát (16 - 23, body po ztrátách 29 - 12!) a trefili jsme téměř dvojnásobek trojek (11/22 - 6/15).

Klíčem bylo pole vyrovnaných střelců. Zatímco poražení měli jediného dvouciferného skórera, jímž byl Brett Roseboro (23, střelba z pole 10/14, trestné hody 3/6) a nikdo z jeho spoluhráčů nenastřádal více než 8 bodů, Beksa měla hned pětici mužů mezi 12 a 16 body! Dušan Pandula se hlavně díky extrémně vydařené sekvenci z konce první a začátku druhé čtvrtiny dostal na 16 bodů (dvojky 3/5, trojky 3/4, trestné hody 1/1), David Škranc (trojky 2/4) s Jobim Wallem (trojky 2/6) zapsali shodně 14 bodů a Kamil Švrdlík (z pole 5/8, trestné hody 2/2) s Dominezem Burnettem (trojky 2/2) zaznamenali po 12 bodech.

Kompletní statistiky z pátého čtvrtfinále mezi Beksou a Svitavami naleznete na webu České basketbalové federace.