02. 03. 2019

Bojovný výkon nestačil

V nesmírně složité situaci, téměř bez rozehrávačů, Beksa bohužel nedokázala odolat domácím Turům a na svitavské palubovce prohrála rozdílem 8 bodů.

3. KOLO NADSTAVBY, SKUPINA A1:

DEKSTONE Tuři Svitavy vs. BK JIP Pardubice 71:63
(18:17, 16:15, 18:17, 19:14)

Nejen bez Richarda Williamse, Donovana Jacksona a Davida Škrance, ale nakonec i bez Viktora Půlpána, kterého přepadla viróza, odehrála Beksa dnešní derby ve Svitavách. Na perimetru tak měl trenér Levell Sanders velmi omezené možnosti, byť poprvé naskočila do hry - a rovnou v základní sestavě - čerstvá akvizice Evan Singletary (odehrál 39 minut): kromě něj Ell točil na pozicích 1, 2 a 3 už jen Ozrena Pavloviče (35 minut), Josefa Potočka a Michala Svobodu (oba 23 minut).

V první čtvrtině jsme se udrželi v kontaktu zejména díky absolutní vládě na útočném doskoku: pod svitavským košem jsme získali neuvěřitelných 9 míčů (!), díky čemuž jsme měli k dispozici o 11 střel z pole více než domácí, ovšem vinou velice nízké úspěšnosti (jen 29% - 7/24) jsme většinu času byli bodově mírně pozadu.

Naše dominance v soubojích o odražené míče pokračovala i nadále. Do poloviny druhé čtvrtiny jsme přidali dalších 6 útočných doskoků, a tak jsme za 15 minut hry vystřelili neskutečných 36 střel z pole!! Trojky nám v prvním poločase padaly (7/16 - 43%), ovšem dvojky nikoliv (5/27 - 18%!!), tudíž jsme do přestávky nastřádali pouhých 32 bodů.

Stále jsme však byli ve hře o vítězství, neboť obrana pracovala solidně.

V úvodních 58 sekundách třetí čtvrtiny nám byly odpískány 4 osobní chyby (po třech čtvrtinách byl poměr faulů 7 - 15) a Tuři po dvou tříbodovýh akcích - Markově trojce a Puršlovu koši s faulem - odskočili do dosud nejvyššího vedení (40:32), aby ve 14. minutě už vedli dvouciferně (45:34). Mezi 25. a 28. minutou jsme však natáhli naši šňůru na 1:11 a po Svobodové trojce jsme rázem zaostávali jen o jediný bod (48:47). V poslední části se skóre dlouho zaseklo na stavu 52:51, kdy jsme měli čtyři možnosti jít do vedení, leč ani jeden střelecký pokus nebyl úspěšný.

Klíčová pasáž se odehrála mezi 35. a 38. minutou. Od stavu 54:53 jsme minuli deset střel z pole za sebou (!) plus dva trestné hody, a protože ve svitavském dresu v tomto úseku skórovali Pavel Slezák, Roman Marko a Sean Obrien, Svitavy díky nim odskočily na 61:53. Definitivní jistotu dal domácím 70 sekund před koncem košem po útočném doskoku Roman Marko (65:57).

Statistiky

Měli jsme o neskutečných 25 střel z pole více než Tuři, ti naproti tomu stříleli 24 trestných hodů, kdežto my jen 8 (z šestek vítězové vytěžili 18 bodů oproti našim 4). Činili jsme se na útočném doskoku (25!), měli jsme solidních 13 ztrát (domácí 19), zpoza tříbodového oblouku jsme se trefili devětkrát (při solidní úspěšnosti 33,3%), jenže vyhořeli jsme v dvojkách (pouze 28,6% - 16/56)!

Svitavy táhl kvartet dvouciferných střelců, přičemž jejich top-skórerem byl Pavel Slezák (19 bodů, z pole 6/13, trestné hody 5/5). Charles Aiken zapsal double-double za 14 bodů + 13 doskoků, povedený zápas odehrál i rozehrávač Roman Marko, jenž sice trefil jedinou trojku z šesti pokusů, ovšem k 13 bodům přidal 8 asistencí. Na naší straně byli jen dva výraznější střelci: Kamil Švrdlík stihl za 20 minut nastřílet 20 bodů (z pole 7/11, z toho trojky 2/2, 5 útočných doskoků), Ozren Pavlovič přidal 16 bodů (z pole 7/23).

Kompletní statistiky na webu České basketbalové federace.