12. 03. 2022

Bez finále

Útok na finále Bekse bohužel nevyšel. V semifinále Českého poháru jsme nedokázali zastavit opavskou ofenzívu, prohráli jsme o 14 bodů a v neděli nás čeká souboj o bronz.

LOUDA AUTO FINAL 4 ČESKÉHO POHÁRU, SEMIFINÁLE:

BK Opava vs. BK Pardubice 103:89
(20:24, 32:24, 32:22, 19:19)

Inkasovali jsme 103 bodů! Je nasnadě, kde byl v naší hře největší problém. Platilo to především o druhé a třetí čtvrtině, v nichž nám Opava nasázela shodně po 32 bodech. "Asi jsme měli být v obraně trošičku agresivnější, abychom je víc rozhodili v rozehrávání jejich útočných akcí," zamýšlel se pardubický rozehrávač Petr Šafarčík. "Z jejich strany to vypadalo hrozně jednoduše. Hezky si půjčovali míč, my jsme za nimi jenom dobíhali a rotovali, a ještě k tomu pomalu..." V těsném bodovém kontaktu jsme byli naposledy ve 26. minutě (stav 68:63), pak nám Slezané šňůrou 14:3 definitivně ukázali záda.

Na úvodní Zbránkovu trojku jsme odpověděli 8 body v řadě a chytili jsme dobrý útočný rytmus. Na konci 8. minuty jsme měli na kontě již 21 bodů a byli jsme vpředu o 8, jenže Opava zvládla lépe přelom prvních dvou čtvrtin (šňůra 10:2) a rázem vedla 27:26. Na konci 14. minuty Martin Gniadek šestkoval na 36:30, ovšem kontrovali jsme šňůrou 0:8, i díky přesným trojkám Josefa Potočka a Danteze Waltona.

Oběma soupeřům se v prvním poločase dařila střelba z dálky: my jsme trefili 6 trojek, Slezané dokonce 9 - i díky tomu, a také díky produktivnímu duu rozehrávačů Radovan Kouřil-Radim Klečka (oba 12 bodů), si před přestávkou vzali zpět několikabodové vedení. "Vstup jsme měli solidní, ale oni nás pak bohužel zaskočili presinkem, kdy jsme udělali zbytečné ztráty, dostali jsme jednoduché koše a šli přes nás," pokračoval Peca ve svém hodnocení.

Hned zkraje druhé půle začal řádit Radim Klečka, jenž za necelé dvě minuty stihl nastřílet 10 bodů (!) a poprvé v zápase jsme museli dotahovat dvoucifernou ztrátu (64:51). To se nám z velké části podařilo, na čemž se podíleli přesně trojkující Dantez Walton s Josefem Potočkem (68:63), jenže na další nápor Opavy už jsme nedokázali zareagovat. Luděk Jurečka pomohl svému týmu dvěma trojkami k rozhodujícímu úprku na 82:66, a když v 32. minutě přidal Jan Švandrlík další tříbodovou trefu (87:70), bylo jasné, že na kýžený postup do finále nedosáhneme.

"Nezachytili jsme třetí čtvrtinu. Jednou jsme se sice ještě dokázali vrátit, stáhli jsme dvoucifernou ztrátu na pět bodů, ale oni pak měli další šňůru. V takových zápasech stačí jedna delší šňůra a už je hrozně těžké se dostávat zpátky, a to byl přesně tento případ," neskrýval zklamání Petr Šafarčík, jenž do semifinálového duelu zasáhl navzdory ne stoprocentnímu zdravotnímu stavu. Bekse nepomohla ke kýženému postupu ani solidní eliminace úderné opavské dvojice Jakub Šiřina-Mattias Markusson: první jmenovaný zaznamenal 7 a druhý 10 bodů. "Nevím, jestli jsme se extrémně zaměřovali na Markussona s Šiřinou a z toho těžili ostatní hráči, je to možné. Každopádně to ukazuje na sílu Opavy, ale my jsme jim to rozhodně hodně zjednodušili. Takhle se FINAL 4 nehraje," doplnil Peca.

Jak hodnotil neúspěšné semifinále trenér Dino Repeša? "Nemyslím, že by pro nás byl největší problém Radim Klečka. Už v prvním poločase nás trápil Kouřil, který dával těžké trojky, a do půle to měl z pole 5/5, přitom v sezoně má trojky na dvaceti procentech. Je to škoda, protože jsme už do půle mohli mít výhodu na své straně. Ani čtyři body v minusu nebyly zlé, ale 52 inkasovaných bodů bylo moc. Ve druhé půli přišla brzy šňůra soupeře a Opava utekla přes deset bodů a to už se nám pak těžko vracelo. Problém po nás byl, že Petr Šafarčík až včera trénoval po delší pauze. Celkově musíme hodně zlepšit obranu, ta byla dnes klíčová. Opava nám dala celkem 15 trojek a za to klobouk dolů," uvedl kouč Beksy.

Statistiky

Mužem zápasu byl opavský rozehrávač Radim Klečka, jenž proměnil všech 7 dvoubodových pokusů (!), 4 ze 7 trojek a 2 trestné hody a zaznamenal 28 bodů. Pardubickými top-skórery byli rozehrávač Tomáš Vyoral (z pole 6/11, trestné hody 3/4) s Dantezem Waltonem (trojky 4/8, kteří zapsali shodně po 18 bodech.

Kompletní statistiky jsou k dispozici za webu cz.basketball.

V nedělním utkání o 3. místo vyzveme poraženého z druhého semifinále, v němž hrají Nymburk a Brno.