26. 03. 2019

Beksa vs. Svitavy

Čtvrté derby se svitavskými Tury je tady! Prozatímní bilance vyznívá lépe pro Beksu, která vyhrála dva ze tří předchozích zápasů, počtvrté se oba týmy utkají ve středu.

10. KOLO NADSTAVBY, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice (17/14) vs. DEKSTONE Tuři Svitavy (21/10)
středa 27. 3. v 18 hodin, SH Dašická

Už pouze pět kol zbývá odehrát do konce nadstavby a dlouhodobá část Kooperativa NBL bude minulostí.

Všechny týmy usilují o získání co nejvýhodnější pozice pro play-off, přičemž náš nejbližší soupeř má na dosah historicky nejlepší místění v klubové historii. Turům totiž momentálně patří druhé místo s bilancí 21/10, o dvě výhry před třetím Olomouckem, leč prakticky o tři, neboť v jejich prospěch hraje i lepší bilance vzájemných zápasů s prostějovským klubem (3-1). Beksa je aktuálně na čtvrtém místě (17/14), s šancí posunout se ještě o příčku výše, ovšem zároveň musí hledět i za sebe, neboť severočeské duo Děčín-Ústí je pouze o jediné vítězství pozadu.

V minulém kole jsme nenavázali na tři vítězná utkání v řadě, a byť jsme duel v Opavě skvěle rozehráli, na konci jsme smutnili. Do druhé půle jsme si nesli zdánlivě pohodlný, patnáctibodový polštář, jenže vinou katastrofální třetí čtvrtiny (33:6 ve prospěch Opavy!!!) jsme o něj velice rychle přišli a Slezané ve zbývajícím úseku dovedli zápas k vítěznému konci (87:77). O víkendu neuspěly ani Svitavy, které sice dlouho velice srdnatě vzdorovaly vedoucímu Nymburku (po prvním poločase byly pozadu o jediný koš), ale nakonec podlehly 69:87 (nejvíce bodů: Teplý 15, Aiken 11, Marko 11, Svoboda 9, Kovář 9…).

Ve středu budeme čelit jednomu ze tří týmů současné Kooperativa NBL, jehož průměr proměněných tříbodových pokusů na zápas se blíží magickému číslu 10. I proto pardubický trenér Levell Sanders připomíná: "Svitavy jsou tým, který má dobrou přechodovou fázi a střílí hodně trojek, což musíme eliminovat.” Jistým paradoxem je, že když se v předchozích vzájemných zápasech Tuři trefovali z dálky, vítězila Beksa, zatímco jakmile příliš úspěšně netrojkovali, urvali vítězství oni: v základní fázi nám nasázeli 10 a 11 trojek, leč pokaždé prohráli, naopak v úvodu nadstavby proměnili pouze 5 ze sedmadvaceti pokusů a radovali se z triumfu.

Kde jsou další přednosti aktuálně druhého týmu tabulky? “Svitavy jsou také týmem, který dobře doskakuje, takže i na tuto činnost se potřebujeme maximálně soustředit,” řekl dále kouč Beksy. Více se však chce soustředit na svůj vlastní tým, o němž říká: “Náš výkon a výsledek vždy závisí na naší schopnosti hrát konzistentně celých 40 minut. Zápasy, které prohráváme, tak dopadají jen proto, že v jejich průběhu máme několik pasáží, kdy ztrácíme koncentraci a dáváme našim soupeřům možnost hrát to, co chtějí.”

Jako důkaz může sloužit výše zmíněný sobotní duel v Opavě, kde jsme se během pouhých patnácti minut propadli z šestnáctibodového vedení až do devatenáctibodové propasti. Nic platné nám nebylo ani velké závěrečné vzepětí. "Všechny týmy už se navzájem dobře znají, takže se opravdu nemohou příliš překvapit, ale my musíme být důslednější v zastavování silných stránek našich soupeřů. Musíme se maximálně soustředi na náš výkon a na to, aby byl konzistentní po celý zápas,” zopakoval Levell Sanders klíčový faktor, který bude mít zásadní vliv i na průběh a konečný výsledek nadcházejícího derby.