24. 10. 2017

Beksa vs. Ostrava

Beksa znovu hraje doma, před svými fanoušky! Jen čtyři dny po vítězném utkání s USK Praha vyzve ve středeční dohrávce 3. kola základní části NH Ostrava.

KOOPERATIVA NBL, 3. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI:

BK JIP Pardubice (2/1) vs. NH Ostrava (2/2)
středa 25. 10. v 18 hodin, SH Dašická

Beksa vs. Ostrava, to je souboj dvou týmů, které zatím nasbíraly dvě ligová vítězství.

Pardubičtí basketbalisté dosud odehráli v NBL pouze tři utkání, přičemž v tom posledním přehráli USK Praha 83:67. Ostravští vstoupili do nové sezony dvěma vysokými porážkami (v Nymburku a s Opavou), ovšem následující dva duely ve své hale zvládli: Brno přetlačili 85:80 a o víkendu zdolali Kolín podobným výsledkem 85:78 (body: Woods 23, Stanojevič 18, Blagojevič 11…).

NH s novými lídry

Hráčský kádr Nové huti opět doznal v mezisezonním období výrazných změn. Zcela novou zahraniční ekipu tvoří produktivní rozehrávači Milan Stanojevič (průměry 19,8 bodu + 4 asistence) a Strahinja Stojačič (17,3 bodu + 5,3 doskoku) a podkošoví hráči Russell Woods (13,8 bodu), Milič Blagojevič (11 bodů) a Anton Shoutvin (8 bodů).

Šestým cizincem byl americký křídelník Brian Bernardi (8 bodů), s nímž se však po třech zápasech vedení klubu dohodlo na ukoknčení kontraktu a na jeho místo záhy, na začátku tohoto týdne, angažovalo jiného Američana, jímž je 185 cm vysoký Evan Payne.

Z českých basketbalistů se výrazněji prosazují jen křídelník Daniel Klímek (8 bodů) a ex-pardubický pivot Petr Bohačík (6,3 bodu + 7,8 doskoku), více minut na hřišti dostávají ještě rozehrávač Zdeněk Jakubu (1 bod) a křídelník Michal Medvecký (2,8 bodu).

Pardubičtí trenéři budou opět postrádat zraněného Scotta Martina.

Doprovodný program

O přestávce mezi 1. a 2. poločasem a mezi 3. a 4. čtvrtinou se představí členové Karate Lions Pardubice. Mezi poločasy předvedou sestavu kata tým s názvem Sochin, s níž získali 3. místo na letošním mistrovství světa, mezi čtvrtinami pak shlédnete krátký sportovní zápas podle olympijských pravidel karate.
V divácké soutěži budou hlavní cenou vstupenky do Aquacentra Pardubice.

Tomáš Bartošek: Zaměřujeme se na detaily

V předchozím duelu s USK Praha si pardubičtí basketbalisté došli pro 26 snadných bodů z rychlých protiútoků a podobným způsobem hry se jistě budou chtít prezentovat i dnes proti Ostravě. “Chceme situace v přechodové fázi řešit ještě lépe, ještě více využívat nabízených možností a skórovat co nejvíce jednoduchých košů,” přikývl trenér Tomáš Bartošek.

Před minulým zápasem s USK jste vy, trenéři, vzývali rychlejší přechodovou fázi, načež jsme z protiútoků zapsali 26 bodů. Byli jste spokojeni a měla by toto být cesta i dnes?
“Rozhodně jsme udělali pokrok v naší přechodové fázi. Hráli jsme daleko jednodušeji, rychleji dopředu, a taky jsme z toho mnohem více skórovali než v předchozích zápasech. Ještě se ale zaměřujeme na detaily, protože ne každou přechodovou fázi jsme vyřešili dobře - například když soupeř nemá ideálně zformovanou obranu a našeho malého hráče brání jeho pivot, nebo naopak našeho pivota v dolním postavení brání soupeřův malý hráč, tak musíme tyto situace precizněji vyřešit, abychom těch jednoduchých košů dávali co nejvíce.”

Ostrava hodně obměnila svůj základní kádr, v úvodu sezony se zdá, že jejími klíčovými hráči budou rozehrávači Stojačič a Stanojevič. V čem tkví jejich největší síla?
“Řekl bych, že jejich největší zbraň je v chytrosti a ve velmi vysokém střeleckém sebevědomí. Tito hráči nejsou nějak extra super rychlí a dynamičtí, v porovnání například s americkými hráči, ale velice dobře čtou hru, čtou obranu, vědí při řešení pick-and-rollu, kdy vystřelit a kdy najet, velmi dobře mění rytmus hry. Další věc je již zmíněné střelecké sebevědomí: tito hráči v jakékoliv fázi zápasu, když mají volnou pozici, okamžitě vystřelí. Je jedno, jestli je 5. nebo 10. sekunda útoku, jestli je 3. nebo 38. minuta zápasu, oni si prostě jdou za body, takže tyto situace si musíme pohlídat. Speciálně u zmíněných dvou hráčů musíme být po celý zápas maixmálně koncentrovaní, maximálně agresivní, nesmíme ani na sekundu povolit, protože to oni okamžitě trestají.”

Co lze udělat pro to, aby náš výkon byl konstantnější, bez několikaminutových výpadků, což nás provázelo ve většině předešlých zápasů?
“To je těžká otázka… Dlouhodobě se o tom bavíme, na videu si ukazujeme věci, které našim výpadkům předcházejí. Velmi často to zapříčinuje určitý detail, nějaká laxnost, která pak soupeře nakopne. Řekl bych, že je to o udržení koncentrace. Pevně věříme, že hráči si to budou brát k srdci a zápas od zápasu se v tom budeme zlepšovat.”