01. 02. 2019

Beksa vs. Kolín

Konečně! Po dlouhých čtyřech týdnech, během nichž zvládla šest venkovních zápasů v řadě, si Beksa opět zahraje před svými fanoušky: soupeřem jí bude Kolín.

22. KOLO KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice (13/8) vs. BC Geosan Kolín (6/15)
sobota 2. 2. v 18 hodin, SH Dašická

Celý měsíc nehrála Beksa domácí utkání. V tom předchozím ve Sportovní hale Dašická porazila Brno o 16 bodů, ovšem záhy ji čekala dlouhá, šestidílná série venkovních zápasů. Uspěla pouze dvakrát (v rámci NBL v Praze a v Opavě), čtyřikrát prohrála (v NBL v Děčíně, Nymburku a Ostravě, v Českém poháru na palubovce Olomoucka). Aktuální bilance pardubického týmu tedy zní 13/8 a stačí na průběžné 4. místo, Kolín je momentálně na předposlední příčce s bilancí 6/15.

Poslední ligová utkání se oběma dnešním soupeřům vydařila. Beksa si odvezla zcela zasloužené vítězství z Opavy, kde sice promrhala velkolepý start a rychlé vedení 5:23 (!!!), ovšem na začátku druhého poločasu, za nerozhodného stavu 42:42, podruhé ukázala Slezanům záda a tentokrát již o slibně rozehraný zápas nepřišla (82:89). Kolín v minulém kole utnul nepříjemně dlouhou, sedmizápasovou šňůru porážek v Kooperativa NBL, když přetlačil USK Praha o jediný koš 79:76 (nejvíce bodů: Číž 17, Bratčenkov 17, Walton 14, Thompson 9, Machač 8…).

Ell: 40 minut agresivně a v tempu

Na první vzájemný zápas v Kolíně by celý tým Beksy nejraději zapomněl… Několik hráčů nastoupilo se sebezapřením, neboť je trápila viróza, a samotný vývoj utkání tomu plně odpovídal. V první čtvrtině nám Geosan vysázel 35 bodů a dlouho vedl. I když se nám ve druhém poločase podařilo značné manko vymazat a nedlouho před koncem být vpředu až o 10 bodů, koncovku jsme bohužel ztratili a prohráli o jediný bod. Jen 3 body nás přitom dělily od inkasované stovky. “Kolín je útočně kvalitní tým, který dokáže střílet hodně bodů, když na obranné polovině hřiště neděláte přesně to, co je potřeba,” podotýká trenér Levell Sanders.

Obranná fáze začíná ihned poté, co má soupeř v držení míč, a právě to Ell zdůrazňuje. “V prvním vzájemném zápase jsme dostali až příliš mnoho košů v přechodové fázi, na to se tedy musíme zaměřit. Ne však jen 20 nebo 30 minut, to nestačí: musíme se koncentrovat celých 40 minut,” zdůraznil pardubický trenér, jenž se v přípravě - a pochopitelně také v průběhu samotného utkání - ohlíží především na svůj vlastní tým. “Víme, s kým hrajeme, ale to pro nás není příliš důležité. Není to o tom, proti komu hrajeme, protože všechno závisí jen na nás. Musíme hrát styl basketbalu, který je nám vlastní, tedy s velkou mírou agresivity a ve vysokém tempu."

Ozrenova premiéra

První utkání v pardubickém dresu odehraje chorvatský křídelník Ozren Pavlovič. Pětadvacetiletý basketbalista, jehož vedení klubu angažovalo na uvolněné místo po Dwaynu Benjaminovi, se k týmu připojil již v pondělí, a tak měl dostatek prostoru pro seznámení se se svými novými spoluhráči. Beksa však zřejmě ani tentokrát nenastoupí v kompletní sestavě. Pivot Ondřej Kohout vynechal kvůli nemoci již předchozí utkání v Opavě, záhy po něm pak ulehl taktéž nemocný Viktor Půlpán.