Pardubičtí basketbalisté si bohužel základní fázi FIBA Europe Cupu nezahrají, po porážce v Charleroi v letošní sezoně na evropské scéně končí.

2. KVALIFIKAČNÍ KOLO FIBA EUROPE CUPU, ZÁPAS 2:

Proximus Spirou Charleroi vs. BK JIP Pardubice 88:66
(20:14, 27:26, 20:13, 21:13)

Body: Gibbs 19, Libert 15, Tuttle 12, Thomas 11, Delalič 10, Marnegrave 6... - Švrdlík 10, Martin 10, Půlpán 9, Nečas 8, Potoček 8, Pandula 7, Burnett 7, Kohout 5, Kent 2

Beksa bojovala. Měla velmi dobrý vstup, ve druhé čtvrtině dokázala zareagovat na slabší úsek vlastní bodovou šňůrou a znovu vedla. S ohledem na výsledky většiny odvetných zápasů, které se hrály dříve - Pardubičtí je znali a díky tomu věděli, že jistotu postupu jim dávalo i vítězství nejméně o 7 bodů - byli ve hře ještě v závěru třetí čtvrtiny, kdy těsně prohrávali. V posledních 67 sekundách třetího hracího období však Jack Gibbs 8 body za sebou odtáhl Spirou do 14bodového trháku a bylo rozhodnuto.

V první minutě jsme stihli dvě trojky (Dušan Pandula a Viktor Půlpán) a mírně vpředu jsme zůstali až do poloviny 9. minuty (12:14). "Začali jsme dobře. Hráli jsme s velkou energií, s velkým úsilím, naše nasazení bylo dobré," chválil kouč Levell Sanders svůj tým za úvodní vydařenou pasáž.

Domácí rozehrávač Alex Libert však rychlými 6 body nastartoval Charleroi (nejprve košem s faulem - poměr faulů v 9. minutě byl 0 - 5 - a záhy trojkou), a když tentýž hráč otevřel přesnou trojkou i druhou čtvrtinu, natáhl šňůru Spirou na 11:0 (23:14). "Nehráli jsme v této pasáži dost chytře. Ztráceli jsme míče a dali jsme jim příliš mnoho snadných bodů," řekl dále Ell.

Mezi 11. a 13. minutou jsme si však pomohli třemi trefami zpoza tříbodového oblouku (Josef Potoček 2 a Ondřej Kohout 1), a ve 14. minutě druhý jmenovaný po útočném doskoku otáčel stav na 27:29 - po šňůře 4:15! Bohužel nás limitovaly míčové ztráty, kterými jsme často nechtěně posílali domácí do protiútoků. V závěru poločasu pak trojkoval Scott Thomas a poprvé dal Spirou dvouciferné vedení (47:37).

"Prohrávat po prvním poločase o 7 bodů pro nás nebylo až tak špatné, protože jsme cítili, že jsme nehráli moc dobře," podotkl kouč.

Zkraje druhé půle jsme ještě přiživili naději na úspěch: v 25. minutě Scott Martin snižoval na rozdíl jediného koše (50:48). "Ve třetí čtvrtině jsme nehráli úplně špatně, ale od začátku sezony jsme tým, který když hraje dobře v útoku, tak i dobře brání - a v útoku nám pak bohužel nepadaly střely, včetně šestek, a to ovlivnilo i naši obranu," vypozoroval Levell Sanders a dodal: "Když nedokážeš skórovat, nemůžeš vyhrát."

Závěr třetí čtvrtiny se hrál v režii Jacka Gibbse, který za 67 sekund stihl dvě trojky a dvoubodový kos a posunul skóre na 67:53. V závěru jsme se snažili rychle zakončovat, nicméně střelecky se nám nedařilo, a tak belgický tým zkontroloval dvouciferné vítězství. "Domácí dobře pobybovali míčem, výborně hráli bez míče, celkově odvedli velmi dobrý výkon. My jsme dali jen 66 bodů a to je málo na takový tým, jako je Charleroi. Gratuluji soupeři k postupu do FIBA Europe Cupu a přeji úspěšnou sezonu," doplnil pardubický kouč.