13. 03. 2022

Beksa slaví bronz

Beksa a její fanoušci se radují z první medaile v letošní sezoně! V lounském FINAL 4 Českého poháru jsme v napínavém utkání o 3. místo porazili Brno o 5 bodů.

LOUDA AUTO FINAL 4 ČESKÉHO POHÁRU, O 3. MÍSTO:

Basket Brno vs. BK Pardubice 74:79
(21:24, 16:16, 15:21, 22:18)

Většinu času jsme se drželi ve vedení: prohrávali jsme jen v úvodní čtvrtině - až o 10 bodů - a v mnohem kritičtějším okamžiku, 4,5 minuty před koncem, kdy Viktor Půlpán završil velkou stíhací jízdu svého týmu (šňůra 26:13) a svou druhou trojkou otočil průběžný stav na 70:69. Další úsek hry jsme však díky enormní bojovnosti ovládli 2:8 a vytvořili jsme si lepší výchozí pozici do koncovky, v níž už jsme udrželi brněnský tým za zády. "I když je škoda, že jsme nehráli finále, nakonec musíme být při absenci Petra Šafarčíka šťastní, že jsme získali medaili," radoval se ze zisku cenného kovu trenér Dino Repeša.

Nezačali jsme dobře, a když v polovině první čtvrtiny přišel na hřiště brněnský rozehrávač Roman Marko a hned trefil dvě trojky, a záhy na něj zpoza tříbodového oblouku navázal i Richard Korner (tyto tři trojky soupeř vtěsnal do pouhých 39 sekund!!), rozdíl se rázem vyšplhal už 10 bodů (18:8).

Po time-outu, už druhém kouče Dina Repeši, jsme však nastříleli 9 bodů v řadě a na přelomu prvních dvou čtvrtin jsme natáhli naši šňůru až na 3:20 (Josef Potoček 7 bodů)!! Tři minuty před přestávkou Matěj Burda navýšil rozdíl na slibných 9 bodů (31:40), leč poté už jsme ani jednou neskórovali a Brno uzavřelo poločas 6 body za sebou.

Vpředu jsme se ale drželi i v třetí čtvrtině. Mezi 25. a 27. minutou se střelecky prosadili Dantez Walton, David Pekárek a úspěšně trojkující Tomáš Vyoral a 13 minut před koncem jsme poprvé byli v dvouciferném trháku (stav 44:56). Brno po time-outu využilo našich míčových ztrát a rychle se přitáhlo na 52:56, ovšem na konci třetí čtvrtiny Tomáš Vyoral košem s faulem a Phil Henry dvojkou ze střední vzdálenosti odrazili soupeřův nápor. Ještě v 34. minutě Dantez Walton trojkoval na 60:67, ale když o chvíli později Šimon Puršl proměnil dvě šestky a záhy Viktor Půlpán trojku, brněnští hráči byli v euforii (70:69). Po oddychovém čase jsme si vzali mírné vedení zpět, když se prosadili Dantez Walton (4 body) s Kamilem Švrdlíkem a definitivní pojistku přidal Tomáš Vyoral, jenž 32 sekund před koncem střelou přes Šimona Puršla zvýraznil rozdíl na 5 bodů.

"Měli jsme velmi špatný začátek a prohrávali o deset bodů, až jsem se musel hráčů zeptat, jestli měli těžký oběd, protože jsme běhali velmi pomalu," okomentoval Dino Repeša nepovedený vstup do utkání. "Potom ale naše lavička odvedla velký kus práce. Byl to velký rozdíl oproti semifinále s Opavou, dneska byla lavička vážně skvělá. Dostali jsme se na plus osm a měli jsme velký hlad po medaili, což bylo znát hlavně na konci na naší obraně. Tou jsme dnešní zápas vyhráli, včera nám Opava dala 103 bodů a dnes Brno jen 74. A měli jsme i víc doskoků," zmínil vítězný trenér jednu z klíčových statistik (poměr doskoků byl 34 - 42).

Skvěle střílející podkošový hráč Dantez Walton proměnil všechny čtyři tříbodové pokusy a své konto zaokrouhlil na 20 bodů, křídelník Josef Potoček (trojky 2/5) s rozehrávačem Tomášem Vyoralem přidali po 14 bodech. Brněnským top-skórerem byl rozehrávač Rashad Madden s 21 body (trestné hody 9/12).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu cz.basketball.

V příštím týdnu čeká Beksu další finálový turnaj, tentokrát odcestuje do slovenských Levic k FINAL 4 Alpe Adria Cupu.