10. 01. 2024

Beksa mezi 8

V prestižním derby na palubovce Královských sokolů jsme v osmifinále Českého poháru bezezbytku potvrdili roli velkého favorita a po jednoznačném vítězství o 26 bodů jsme si zajistili postup mezi elitní osmičku.

OSMIFINÁLE ČESKÉHO POHÁRU:

Královští sokoli vs. BK KVIS Pardubice 59:85
(14:28, 10:19, 10:16, 25:22)

Pohárový duel, ze strany domácích místy - už za dávno rozhodnutého stavu - až zbytečně vyhecovaný, byl vyrovnaný jen do poloviny úvodní čtvrtiny, poté jsme prvoligistovi začali nekompromisně ukazovat záda. Rozhodnou pasáží byl již úsek mezi 5. a 13. minutou, který skončil poměrem 5:27, od té doby jsme měli utkání zcela ve své moci. Nejvyšší rozdíl činil v poslední čtvrtině 32 bodů. Postup do čtvrtfinále si kromě Beksy zajistily i Děčín, USK Praha, Olomoucko, Nymburk, Ústí nad Labem a Opava. Osmifinále mezi Kolínem a Brnem je na programu až 22. ledna.

Domácí vedli jen malou chvíli v samotném úvodu utkání (3:2), v těsném bodovém kontaktu se drželi ještě do 4. minuty (stav 9:11). Nátlakovou obranou jsme soupeře nutili k mnoha chybám (11 ztrát za první čtvrtinu, my 9 získaných míčů!!), z nichž pramenily naše snadné body z rychlých protiútoků (14 v první čtvrtině!).

Na konci 9. minuty Matěj Burda proměnil naši druhou trojku a měli jsme na kontě dvojnásobný počet bodů než naši hostitelé (stav 14:28), po 13 minutách Jure Škifić navyšoval košem s faulem již na 14:38 a na konci 18. minuty Petr Šafarčík upravil na 19:45 - jednalo se o naše nejvyšší vedení v průběhu prvního poločasu.

Po třech minutách třetí čtvrtiny jednou přesně šestkující Tomáš Vyoral zakrouhlil průběžný stav na 26:56, a když zbývalo do konce utkání přesně 5 minut, Tyere Marshall dvěma proměněnými trestnými hody navýšil rozdíl na maximálních 32 bodů (stav 46:78). "Do utkání jsme chtěli vstoupit naplno, nic nepodcenit, což se nám, myslím, z větší části povedlo," řekl úvodem svého hodnocení rozehrávač Matěj Burda. "Na začátku jsme sice zbytečně ztratili pár míčů a soupeř se držel, ale od nějaké 5. minuty jsme byli bodově nahoře a zápas jsme kontrolovali," pochvaloval si příznivý průběh osmifinále, které, jak už jsme zmínili v úvodu, bylo ze strany některých královéhradeckých hráčů až přehnaně vyhecované. "Cítili jsme to," pousmál se Burdis. "Myslím, že některé kontakty z jejich strany byly trošku zbytečné, jelikož rozdíl byl už 20 a víc bodů... Nakonec se to ale dohrálo v klidu."

V součtu s předcházejícími třemi výhrami v Kooperativa NBL jsme zapsali už čtvrtý úspěšný výsledek v řadě. Projevuje se to na nárůstu týmového sebevědomí? "Určitě ano," souhlasně přikývl autor 3 trojek a celkem 12 bodů. "Největší plus utkání v Hradci Králové je v tom, že si zahrálo všech 12 hráčů, zároveň to byla super příprava na sobotní důležité ligové utkání v Opavě. Věřím, že nám tato výhra pomůže i do závěru základní části NBL, v níž budeme chtít vyhrát oba dva zbývající zápasy a vybojovat postup do nadstavbové skupiny A1," dodal Matěj Burda.