09. 04. 2016

Beksa má první bod

Poprvé od října 2013 dokázali pardubičtí basketbalisté zvítězit v Opavě - právě včas, na startu těžké čtvrtfinálové série. Ta pokračuje příští středu v Pardubicích.

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF, 1. ZÁPAS:

BK Opava vs. BK JIP Pardubice 69:86
(17:24, 19:13, 16:26, 17:23)

Stav série: 0 - 1

Body: Šiřina 23, Blažek 12, Cvek 7, Kramný 6, Lyčka 5, Dragoun 4, Zbránek 4, Kvapil 3, Jurečka 3, Gniadek 2 - Wall 23 (+11 d.), Autrey 19, Pandula 14, Nečas 10, Půlpán 8, Švrdlík 8, Kotas 4

Hráč utkání: Jobi Wall

Beksa vedla téměř celý zápas, prohrávala jen necelé 2 minuty na přelomu obou poločasů, nejvíce pouze o 3 body. Klíčem k úspěchu byla výrazná převaha v boji o odražené míče (poměr útočných doskoků 3 - 12) a konstatní a vyvážená hra: pardubická obrana nepovolila opavským basketbalistům ani v jedné čtvrtině skórovat více než 19 bodů (!), naopak hned ve třech čtvrtinách JIP vysázel 23 a více bodů. Nesmírně důležitých bylo 11 úspěšných trojek s fantastickou úspěšností 48%!!!

Průběh zápasu

Pardubičtí vstoupili do utkání velice koncentrovaně a po pěti minutách vedli 10:6. Opava po time-outu dvěma koši srovnala, ale v následující pasáži si Beksa pomohla čtyřmi trojkami (Půlpán 2, Kotas a Pandula) k prvnímu dvoucifernému trháku na 24:14. O deset bodů byla vpředu i ve 14. minutě (29:19), ale Slezané, vedeni tradičně produktivním rozehrávačem Jakubem Šiřinou - i díky 3 trojkám (nikterak lehkým) zapsal do 18. minuty 17 z 31 bodů svého týmu! - byli po Lyčkových trestných hodech v 18. minutě poprvé ve vedení (33:32).

Do druhého poločasu si Pardubice přece jen nesly těsný, jednobodový náskok. Zkraje třetí čtvrtiny sice neskórovaly téměř tři minuty, naopak pod vlastním košem dvakrát ponechaly prostor Opavským ke snadnému zakončení (stav 40:37), ale záhy Jobi Wall dvěma trojkami a Dušan Pandula dvakrát z protiútoků - poprvé po skvělé obranné práci Radka Nečase a podruhé po výtečné obraně Lukáše Kotase - natáhli šňůru Beksy na 13:2, čímž otočili průběžný stav na 42:50 (26. minuta). A mohlo být ještě lépe, nebýt čtyř (!!!) zcela zbytečných ztrát během necelých dvou minut...

V 28. minutě přesně trojkoval Lamb Autrey a po Kramného snížení záhy tentýž hráč úspěšně střílel zpoza tříbodového oblouku znovu - a o chvíli později po koši Kamila Švrdlíka, 11 minut před koncem utkání, byl JIP vpředu o do té doby maximálních 12 bodů 61:49.

Hned z prvního útoku v poslední čtvrtině Radek Nečas navýšil rozdíl na 13 bodů, necelých pět minut před koncem Dušan Pandula zvyšoval dokonce na 73:58 a o chvíli později Jobi Wall trokou navýšil odstup téměř na dvacet bodů - 76:58!

Precizní byla především defenzivní fáze, která dovedla pardubické basketbalisty k prvnímu triumfu v sérii.

Hodnocení trenéra

"V prvním poločase to bylo hodně vyrovnané. My jsme sice byli téměř neustále v mírném vedení, ale nebylo to nic extrémního," ohlédl se pardubický trenér Tomáš Bartošek za průběhem Zápasu 1. "Dobrou obranou ve třetí čtvrtině jsme získali výraznější náskok, což se ukázalo pro další vývoj klíčové," pochválil precizní defenzívu svého týmu.

Jak byl spokojen s nasazením a koncentrací? "Jde o play-off, a tam nerozhoduje jenom basketbalový um, ale i věci navíc: bojovnost, koncentrace... Neřekl bych, že koncentrace byla po celý zápas úplně 100%, například ve druhé čtvrtině jsme měli výkyvy a museli jsme si vzít time-out, protože Opavští se po sérii sedmi bodů dotáhli, ale ve třetí čtvrtině jsme byli hodně soustředění na obranu a to rozhodlo," doplnil Tomáš Bartošek.