27. 12. 2020

Ach ty šestky...

Patnáct minutých trestných hodů velmi mrzí. Beksa byla navzdory tristní šestkové bilanci velmi blízko k výhře, tu si ovšem v prodlužovaném dramatu připsal domácí Děčín.

PŘEDEHRÁVKA 17. KOLA ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK ARMEX Děčín vs. BK JIP Pardubice 89:81 po prodl.
(29:16, 13:21, 13:18, 18:18, 16:8)

Pozitivní zpráva?

Po téměř třítýdenní absenci se vrátil do hry rozehrávač Tomáš Vyoral a poprvé od 18. 11. naskočil křídelník David Škranc. Oba dva zvládli pořádnou porci minut (Vyo 37,5 minuty, David 27 minut), leč ani jejich nasazení do hry nevedlo ke kýženému vítězství. "Škoda závěru základní hrací doby, kdy, myslím si, jsme byli o chlup lepší, ale nespadly nám tam nějaké střely. V prodloužení už jsme neměli síly," okomentoval Tomáš Vyoral klíčové pasáže utkání, v němž jsme rychle nabrali až 15bodovou ztrátu, ovšem díky zlepšenému výkonu jsme v koncovce sahali po cenném vítězství - nakonec jsme na něj bohužel nedosáhli.

Velmi rychle, už za 6,5 minuty, jsme nabrali dvouciferné manko: v 7. minutě úspěšně trojkující David Žikla s Filipem Kroutilem posouvali průběžný stav na 18:6. Naši ofenzívu držel především navrátilec Tomáš Vyoral, jenž zapsal 8 z prvních patnácti bodů týmu, jenže přelom úvodních dvou čtvrtin domácí vyhráli 8:1 a zvýraznili svůj náskok až na 31:16.

V první čtvrtině jsme měli velký problém s obranným doskokem. Poměr útočných doskoků byl 5 - 0 a bodů dosažených z druhých šancí dokonce 12:0 ve prospěch Děčína! Ten byl vpředu o 15 bodů ještě v 14. minutě (36:21), ale závěrečných 80 sekund poločasu skončilo 0:8, díky čemuž jsme se přitáhli na mnohem přijatelnější, pětibodový rozdíl.

I ve třetí čtvrtině jsme pokračovali ve zlepšeném defenzivním výkonu. ARMEX jsme tlačili do těžkých střel, domácí hráči měli několikrát problém zakončit v limitu 24 sekund. V závěru třetí části nejprve zpoza oblouku přesně zakončující Josef Potoček s Petrem Heřmanem srovnali průběžný stav na 55:55, aby v 32. minutě Kamil Švrdlík otáčel na 55:57 - bylo to poprvé od 1. minuty zápasu, kdy jsme vedli. Poslední čtvrtina nabídla obrovské drama. Když v 37. minutě Ondřej Šiška navýšil náskok svého týmu na 73:69, bylo to (v základní hrací době) naposledy, kdy domácí skórovali. Michal Svoboda záhy trojkou snížil a 38 sekund před koncem nás tentýž hráč mohl přiblížit k výhře, ale proměnil pouze jednu šestku. Následně, po neúspěšné Šiškově střele, jsme měli dokonce dvě potenciálně vítězné střely, jenže ani jedna nepadla, a tak rozhodlo až prodloužení.

V něm se jako první prosadil Kamil Švrdlík, ovšem bylo to naposledy, kdy jsme byli bodově vpředu.

Od stavu 78:77 nastříleli Válečníci 7 bodů za sebou a rozhodli o své výhře, pro nás je to naopak čtvrtá porážka v řadě.

"Dnes jsme nezačali dobře, navíc domácí stříleli v první čtvrtině opravdu skvěle," poukázal trenér Ken Scalabroni na 29 inkasovaných bodů z úvodní desetiminutovky. "My jsme potom začali lépe hrát a bránit. Měli jsme dva nebo tři pokusy vyhrát v základní hrací době. Samozřejmě, že s trestnými hody jako dnes je to o to těžší, ale patří to ke hře. Musíte využít výhody, které máte nabídnuté, což jsme dnes nezvládli. Děčín je vítěz a my to musíme akceptovat," doplnil pardubický kouč.

Další utkání odehrajeme již 29. prosince, kdy ve Sportovní hale Dašická vyzveme BK Olomoucko.

Válečníky dotáhli k výhře dva 22 bodoví střelci Ondřej Šiška a především Filip Kroutil (trojky 6/7!!!), důležité body přidal i Eduard Kotásek (16, trestné hody 8/8). V pardubickém dresu se nejvíce prosadili pivoti Kamil Švrdlík (21 bodů) a Prokop Slanina (20 bodů), Josef Potoček se díky čtyřem proměněným trojkám dostal na 12 bodů.

Klíčová čísla z týmových statistik?

• trestné hody: oba soupeři jich stříleli prakticky stejně, leč domácí z nich vytěžili o 10 bodů více (21/28 - 11/26)
  • body z podkošového prostoru 34 - 22
  • body hráčů z lavičky 41 - 13

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu České basketbalové federace.