14. 09. 2017

35 minut naděje

Pardubičtí basketbalisté prohráli i své druhé utkání na turnaji v polském Ostrówě, maďarské Albě Fehérvár podlehli 21bodovým rozdílem.

PŘÍPRAVA:

BK JIP Pardubice vs. Alba Fehérvár 79:100
(23:21, 13:27, 24:24, 19:28)

Body: Potoček 25, Burnett 20, Martin 8, Pandula 7, Švrdlík 6, Brožek 4, Svoboda 3, Nečas 2, Kohout 12 - Fenner 20, Lorant 19, Hill 18, Filipovity 14, Markovič 12, Harris 11...

Stále bez nemocného Viktora Půlpána, i bez americké dvojice Daiquan Walker-Jackson Kent, která by se měla připojit k týmu dnes v noci po svém příletu do ČR, nastoupili pardubičtí basketbalisté proti soupeři, který ve středu porazil Inter Bratislava. O rozehrávku se starali střídavě Josef Potoček, Dominez Burnett či Dušan Pandula.

První poločas se dlouho hrál ve stylu All-Star Game: s velice rychlým přechodem z obranné na útočnou polovinu hřiště, oba týmy braly první střelecké pozice, klidně v 7., 10. sekundě útoku. Alba sice po šňůře 0:10 mírně odskočila, ale střídající Josef Potoček dvěma rychlými trojkami podpořil náš dílčí obrat.

Ještě v 15. minutě jsme byli o koš vpředu (30:28), ovšem pak maďarský tým několikrát snadno skóroval po našich ztrátách (jen ve druhé čtvrtině takto vytěžil 7 bodů, poměr bodů z protiútoků byl 4 - 14), závěr půle ovládl 6:20 (!) a poprvé vedl dvouciferně. Když hned v úvodních 5 minutách druhého poločasu rozhodčí odpískali po 2 osobních chybách Radkovi Nečasovi, Dušanovi Pandulovi a Dominezovi Burnettovi, pročež všichni tři postupně usedli na lavičku se 4 fauly, záhy narostl rozdíl ve skóre na 17 bodů (27. minuta - 49:66).

Fauly na straně Beksy rychle přibývaly: v závěru třetí čtvrtiny byl jejich poměr 20 - 10, a protože hráči Alby proměňovali trestné hody s velmi dobrou úspěšností 77% (poměr šestek po 3. čtvrtině byl 5/5 - 20/26), bez problémů kontrolovali dvouciferné vedení.

Skvělý útočný part hrál Josef Potoček, po jehož rychlých 9ti bodech z přelomu posledních dvou čtvrtin jsme se v 33. minutě přitáhli na 5bodový rozdíl (69:74)! Opakovaně jsme se mohli přiblížit na rozdíl jediného koše, ovšem buď jsme ztratili míč (3x v rozmezí 2 minut), nebo nedokázali porměnit dobrou střeleckou pozici, a tak Fehérvár v 36. minutě znovu odskočil (72:84).

"Konečný výsledek úplně neodpovídá hře, ještě 5 minut před koncem jsme se přiblížili na 5 bodů," předeslal trenér Tomáš Bartošek. "V té chvíli se nám podařilo dvakrát ubránit, ale bohužel už jsme sami neskórovali, naopak oni udělali šňůru 0:11 a rozhodli."

Velkým pozitivem jsou další cenné minuty pro mladé hráče.

Josef Potoček včera nastřádal proti domácímu Ostrówu 14 bodů, dnes - coby nejvytíženější hráč svého týmu s 30 odehranými minutami! - jich vysázel 25, při vynikající úspěšnosti střelby zpoza tříbodového oblouku 71,4% (5/7). Michal Svoboda odehrál 20 minut (3 body + 3 doskoky), Lukáš Brožek stihl za 16 minut nastřádat 6 bodů + 4 doskoky.

"Když se podíváme dva roky zpátky, jak na hřišti vypadal Josef Potoček a kde je dneska... Teď jsou v jeho tehdejší situaci Michal Svoboda a Lukáš Brožek, je to pro ně basketbalová škola," řekl dále Tomáš Bartošek. "Dostávají hodně cenné minuty v utkání s velice kvalitními soupeři. Je jenom na nich, jak je dále budou prodávat ve svých stěžejních soutěžích, jak budou dále výkonnostně růst, pracovat na sobě a rozvíjet své kvality," dodal Bartošek na adresu benjamínků týmu.

Poměr faulů: 31 - 12
Trestné hody: 9/10 - 28/40
Trojky: 10/30 - 10/25

V pátečním posledním utkání Beksa nastoupí proti Interu Bratislava (17 hodin).