26. 10. 2016

30 minut vedení nestačilo

Téměř celý zápas Beksa vedla, v poslední čtvrtině až o 11 bodů, přesto ve druhém utkání FIBA Europe Cupu nestačila na Minsk a podlehla pětibodovým rozdílem.

2. KOLO FIBA EUROPE CUPU, SKUPINA J:

BK JIP Pardubice vs. BC Cmoki Minsk 75:80
(20:14, 20:25, 26:20, 9:21)

Body: Burnett 17, Wall 15, Autrey 15, Půlpán 10, Nečas 7, Švrdlík 6, Škranc 4, Kohout 1 - Miloševič 18, Kisielius 16, Gagič 13, Gray 12, Joyce 9, Kudrautsau 6, Meshcharakou 2, Semianiuk 2, Lashkevich 2

Diváků: 3351

Minsk, coby velký favorit skupiny J, většinu času ztrácel.

Beksa byla vpředu přesně 30 minut, Cmoki jen o něco více než 4 minuty.

Jenže v nejdůležitější pasáži, v závěrečné pětiminutovce, běloruský tým ukázal svoji sílu...

V pasáži mezi 32. a 40. minutou JIP skóroval pouhopouhé 2 body (!) a tento úsek ztratil 2:18...

Beksa odehrála skvělou první čtvrtinu. Díky velmi rychlé přechodové fázi a vyvážené hře na útočné polovině hřiště si vytvářela kvalitní pozice pro zakončení, navíc dobrou defenzivní činnosti - jak ve hře 1 na 1, tak následnými rotacemi - udržela Cmoki na pouhých 14 bodech. Do děje utkání výrazně promluvil agilní rozehrávač Viktor Půlpán, který ihned po svém příchodu na hřiště řádně větral obranu běloruského týmu a do půle stihl 8 bodů.

Největší trhák přišel zkraje druhé čtvrtiny, kdy po dvou rychlých koších byla Beksa rázem vpředu o deset bodů - 24:14! Minsk však po time-outu, i díky nižší sestavě - s Grayem a Joycem na pozicích rozehrávačů - svou ztrátu stáhl, následující pasáž ovládl 11:23 a o dva body vedl. Poslední slovo v prvním poločase si však vzal Jobi Wall, jenž trojkoval se závěrečným klaksonem a vrátil svému týmu nejtěsnější náskok.

Cmoki se dařila tříbodová střelba (6/14), JIP měl navrch v rychlých brejcích (body z protiútoků 11 - 2).

V první polovině třetí čtvrtiny pardubičtí hráči znovu výrazněji odskočili: v 25. minutě se rychle po sobě trefili zpoza tříbodového oblouku Jobi Wall a Lamb Autrey, z dalšího útoku uspěl Jobi i navzdory faulu a třemibody - košem a šestkou - posunul rozdíl ve skóre na maximálních jedenáct bodů (60:49).

Minsk se přiblížil, ale o jedenáct to bylo i v úvodu poslední části hry, díky efektní smeči Domineze Burnetta a protiútoku zakončeném Viktorem Půlpánem (70:59). Od 33. minuty, za stavu 73:62, hosté nastříleli 9 bodů v řadě a vše bylo opět otevřené (73:71).

Po další výborné spolupráci po ose Radek Nečas - Dominez Burnett ještě JIP kontroval, nicméně pak přišel velký střelecký výpadek. Od 35. do 40. minuty už Beksa nepřidala ani jediný bodík, Minsk uzavřel zápas šňůrou 0:9 a byť drtivou většinu utkání ztrácel, na konci zkontroloval pětibodovou výhru. V poslední čtvrtině Pardubice skórovaly pouze 9 bodů, když proměnily jen 4 ze 17 střel z pole. Dalším klíčovým aspektem byly útočné doskoky Cmoki: z celkových 14 jich 5 bylo právě v rozhodné poslední čtvrtině.

Individuální statistiky

Poražené vedla čtveřice dvouciferných střelců, z nichž nejlepším byl Dominez Burnett se 17 body (dvojky 5/9, trojky 1/7, trestné hody 4/7, +7 doskoků). Lamb Autrey (7 asistencí) a Jobi Wall (trojky 4/7) přispěli shodně 15 body, Viktor Půlpán jich nasbíral 10. Minsk potvrdil, že má velkou sílu jak pod košem, tak na perimetru. Jeho top-skórerem byl NemanjaMiloševič, autor 18 bodů, z nichž polovinu vysázel ve čtvrté čtvrtině (dvojky 5/6, trestné hody 5/7). Laimonas Kisielius přidal 16 bodů (dvojky 6/8) a pivot Djordje Gagič zapsal double-double za 13 bodů + 12 doskoků.