03. 02. 2016

Naději sebraly kolínské trojky

Bez trojice opěrných hráčů se musel obejít pardubický tým v těžkém utkání v Kolíně. Dlouho vedl, nejvýše o 16 bodů, ale trojková smršť domácích rozhodla o obratu.

29. KOLO KOOPERATIVA NBL:

BC Geosan Kolín vs. BK JIP Pardubice 97:89
(18:21, 20:29, 25:19, 34:20)

Body: Skinner 20, Hunt 18, Vocetka 16, Ličartovský 14, Horák 7, McEachin 6, Glover 4, Machač 2 - Švrdlík 23, Autrey 20, Půlpán 14, Wall 10, Pandula 8, Příhonský 8, Škranc 4, Šoukal 2

V sestavě Beksy scházeli zraněný Ondřej Kohout a distancovaní Lukáš Kotas s Radkem Nečasem. Zejména pod košem tedy trenérská dvojice Levell Sanders-Tomáš Bartošek neměla mnoho variant.

Do utkání jsme ale vstoupili skvěle a téměř celý první poločas jsme byli vpředu.

Poprvé jsme vedli dvouciferným rozdílem na konci 14. minuty (stav 20:30), o dvě minuty později Lamb Autrey exkluzivním alley-oopem v rychlém protiútoku posouval průběžný stav na 26:38. Z rytmu nás nevyvedla ani zónová obrana Geosanu: hned prvním útok zakončil Lamb Autrey trojkou a do druhého poločasu jsme si nesli slibný, dvanáctibodový náskok.

Komplikaci znamenaly 3 fauly Jobiho Walla (Kamil Švrdlík a Lamb Autrey měli po 2 osobních chybách).

V první polovině třetí čtvrtiny jsme rozdíl ve skóre ještě zvýraznili. V 26. minutě Kamil Švrdlík zvyšoval na 42:58, o minutu později Jobi Wall trojkoval na 45:61. Jenže pak se do hry významným způsobem vložil domácí křídelník Michal Vocetka: třemi rychlými tříbodovými trefami pomohl Kolínu ke šňůře 16:6 a ke snížení na 63:69.

Trojková kanonáda domácích bohužel neskončila s koncem třetí části hry. Hned zkraje poslední čtvrtiny přišly další dva zásahy z dálky, 7 minut před koncem Skininer z protiútoku srovnal na 73:73 a o chvíli později Vocetka a Hunt dvěma trojkami převrátili skóre na 79:75 - Kolín proměnil 9 tříbodových pokusů během 14 minut!!!

Čtyři minuty před koncem Viktor Půlpán tříbodovou akcí snížil na 81:80. Kolínské znovu odtáhl Hunt pěti body na 86:80, ovšem v obraně zapracoval Dušan Pandula, donutil k chybě Ličartovského, po nesportovní chybě proměnil oba dva trestné hody a z následného útoku skóroval Kamil Švrdlík - dvě minuty před koncem jsme byli pozadu o koš 86:84.

Rozhodující trefu obstaral Hunt - půl minuty před koncem trefil svou čtvrtou trojku, kterou posunul rozdíl ve skóre mimo dosah jediného koše - 91:87... "Domácí předvedli ve druhé půlce neuvěřitelný basketbal," uvedl pardubický trenér Tomáš Bartošek.

„Klíčové bylo, že měli ve druhém poločase velkou úspěšnost trojek. To jim dalo ohromné sebevědomí, vrátilo je to do zápasu," poukázal Bartošek na fantastickou bilanci tříbodové střelby ve druhém poločase 11/15!!!!! "My jsme v prvním poločase velmi dobře bránili, nutili jsme soupeře k těžkým střelám, byli jsme velmi dobří na doskoku, nedovolili jsme kolínským hráčům dokončit doskoky. Sami jsme se tím dostávali do rychlých protiútoků, dávali jsme dříve koše. Ale ve druhém poločase se hra otočila."

Prapor Geosanu pozvedli zahraniční hráči a střelci Vocetka s Ličartovským. "Je vidět, že Kolín má velmi zkušený tým, plný zkušených hráčů. Nesesypali se, když jim to nevycházelo. Rozhodla vysoká úspěšnost střelby za tři body. To byla voda na kolínskou hru. My jsme navíc udělali sedmnáct ztrát, což je hrozně moc. Tak v těžkém zápase to rozhoduje," uzavřel Tomáš Bartošek své hodnocení.